Moja emerytura – jak ją zwiększyć?

inteligencja finansowa

3 lutego 2014 r. OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne), zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, przekazały do ZUS aktywa gwarantowane przez Skarb Państwa. W kraju rozgorzała dyskusja…

Moja emerytura – moja sprawa?

Między 1 kwietnia a 31 lipca br. możemy zdecydować, czy chcemy całość naszych składek na emeryturę trzymać w ZUS, czy też część z nich (2,92 % pensji) przekazywać do OFE. Jeśli zastanawiasz się, jaką decyzję podjąć, to ten krótki (6 min) filmik reporterów TVN24 pt. „Co wybrać: OFE czy ZUS?” (znajdziesz go na dole strony, o ile nie został przeniesiony) może być dla Ciebie pomocny. Pamiętaj też, że brak decyzji, to też decyzja 😉 W tym konkretnym przypadku będzie to oznaczało, że zostajesz w ZUS.

Moja emerytura okiem przedsiębiorcy

Im wyższa pensja, tym wyższe składki lądują w ZUS – tak to wygląda w przypadku pracowników. Im więcej zarabiasz, tym większe składki są odprowadzane na poczet emerytury. A jak to jest w przypadku przedsiębiorców? Obecnie miesięczna składka przedsiębiorcy na ubezpieczenia społeczne kształtuje się na poziomie 1 042,46 zł. I to – UWAGA – bez względu na przychody. Tak, biznesman zarabiający zarówno 100 000 zł, jak i ten, który nie zarobi nic w danym miesiącu, zapłaci do ZUS 1 000 zł z „hakiem”. Oczywiście istnieje też ZUS preferencyjny dla rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, jak i możliwość prowadzenia firmy bez płacenia ZUS-u, ale dziś nie o tym piszę.

Zainteresowanym polecam szkolenia biznesowe, gdzie te tematy są poruszane albo po prostu indywidualne konsultacje z prowadzącymi. Wracając do tematu „moja emerytura” w przypadku właścicieli biznesu – jak się pewnie domyślasz, przy składkach w okolicach 1 000 zł, przyszłe świadczenie emerytalne – mówiąc delikatnie – raczej naszego przedsiębiorcy nie zachwyci… Oczywiście może dobrowolnie zwiększyć swoją składkę do ZUS, ale obawiam się, że jest to niezwykle rzadka praktyka… Dlaczego? No cóż, powodów jest pewnie wiele, ale jednym z nich jest chęć wzięcia swojej emerytury we własne ręce. Zamiast budować swoją przyszłość w oparciu o wpłacanie większych składek do ZUS, wolą sami inwestować w swoje bezpieczeństwo finansowe i wypracować sobie tzw. „godziwą emeryturę”.

Jak zwiększyć moją emeryturę?

Każdy może wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zadbać o swoją emeryturę (a może nawet wcześniejszy dodatek do głównego źródła utrzymania).

„Człowiek ma w życiu dwa wyjścia: kształtować rzeczywistość lub poddać się jej” – Josif Brodski

W erze globalizacji, gdzie o pracę konkurujemy z Azją, pojęcie bezpiecznej pracy stało się bardzo niebezpieczną ideą. Czasy się zmieniły i wymagają od nas innego rodzaju postępowania. Dziś w budowaniu swojej bezpiecznej przyszłości ważne jest to, aby dochody z pracy nie stanowiły jedynego źródła Twojego utrzymania. Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem czy przedsiębiorcą, wiedza o tym, jak sprawić, żeby pieniądze zawsze dla Ciebie pracowały – będzie dla Ciebie prawdziwym zabezpieczeniem finansowym. Czasy się zmieniają, zasady rządzące gospodarką ewoluują, majątek przechodzi z rąk do rąk, ale pamiętaj, że tego, co wiesz, nikt Ci nie odbierze. Edukacja finansowa jest jak uczenie się nowego języka. Jeśli nauczysz się języka finansowego, otworzy się przed Tobą nowy świat, nowe możliwości i będzie Ci po prostu łatwiej.

W co inwestować?

To zależy 🙂 Od czego? Od Twojej indywidualnej sytuacji, wiedzy, możliwości finansowych. Jeśli jest to dla Ciebie nowy temat, zdecydowanie na początek warto zainwestować w edukację i dowiedzieć się, jak to działa. To wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje 🙂 Większość ludzi, myśląc o finansach, koncentruje się tylko na swoich przychodach i kosztach. To za mało, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Sekret zamożności polega na zdobywaniu aktywów, czyli wchodzeniu w takie inwestycje, które wkładają pieniądze do Twojej kieszeni bez względu na to, czy pracujesz, czy też nie. Dzięki tej metodzie, co roku masz coraz więcej pieniędzy do dyspozycji. Najprostszym przykładem takiej inwestycji jest lokata – czy pracujesz, czy nie, po upływie czasu, na który umówiłeś się z bankiem (np. po 3 miesiącach) dostaniesz swoje odsetki. Może to będzie tylko 10 zł, ale czy musiałeś iść do pracy, aby zarobić te 10 zł? No właśnie, o to chodzi w idei utrzymywania się ze swoich inwestycji. Oczywiście, lokata jest jednym z najmniej rentownych sposobów pomnażania swoich pieniędzy, ale dobrze obrazuje, jak to działa i tylko dlatego użyłam jej jako przykładu 🙂 Natomiast możliwości inwestycyjnych w dzisiejszych czasach jest multum, a prawie wszystkie można przyporządkować do czterech głównych grup aktywów. Są to:

  • biznes
  • nieruchomości
  • towary i surowce
  • papiery wartościowe

Jeśli poznasz główne wady i zalety każdej z powyższych grup aktywów i ich charakterystykę, budowanie swojej przyszłości finansowej w oparciu o własną wiedzę finansową, stanie się dla Ciebie bardzo proste. Wtedy będziesz mieć realny wpływ na swoją emeryturę, bez oglądania się na ZUS czy OFE. Jeśli masz ochotę rozpocząć swoją podróż do zamożności w gronie osób, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce, to zapraszam Cię na nasze spotkania pod hasłem: „Obierz kurs na zamożność i zrealizuj swoje marzenia” (zapytaj o szczegóły). Poznasz tam zarówno osoby stawiające swoje pierwsze kroki w świecie inwestowania, jak również bardziej doświadczonych „wyjadaczy”, którzy pierwsze inwestycje mają już za sobą i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. A poza solidną dawką praktycznej wiedzy, będziesz mógł poćwiczyć inwestowanie poprzez symulację rzeczywistych działań w grze Cashflow 101 i 202. Gra jest zalecana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – kto wie, może kiedyś doczekamy się edukacji finansowej już na poziomie szkoły i naszym dzieciom będzie łatwiej. A póki, co doradzam przedsiębiorczość 🙂 i wzięcie sprawy swojej emerytury we własne ręce.

 

 

 

Obserwuj

Patrycja Curyło

Architekt biznesów, trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Specjalizuje się w budowaniu firm od podstaw, nową aranżacją już istniejących przedsiębiorstw i optymalizacją modeli biznesowych. Uwielbia inspirować i odkrywać talenty. W dwóch słowach: doradza przedsiębiorczość 🙂 Z zamiłowania do odkrywania nowych miejsc i kultur podróżuję po świecie, a z pasji do muzyki skończyła dodatkową szkołę muzyczną. Możesz znaleźć ją na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka Forex 1. Podstawy Giełdy Walutowej (Wersja drukowana)