Mieszkanie na kredyt – jak to działa?

29Kredyt na mieszkanie?

Wiele osób marzy o własnym „M”. Często jest to dla nich krok w samodzielność, niejednokrotnie z kredytem hipotecznym w roli głównej. Jak wygląda procedura zakupu takiego mieszkania? Przedstawiam ją na poniższym rysunku i mimo, że wygląda na prostą, to jest dość czasochłonna (szczególnie dla osób niezdecydowanych!) 🙂

kredyt-mieszkaniowy

Zakup nieruchomości z uwzględnieniem kredytu hipotecznego

.

.

Mieszkanie na kredyt w kilku krokach

KROK 0

Zbadaj swoją zdolność kredytową. Warto ją znać, bo to pozwoli Ci oszacować kwotę, jaką możesz wydać na mieszkanie. Pamiętaj o obowiązkowym wkładzie własnym, opłatach notarialnych, ewentualnym remoncie czy wyposażeniu nieruchomości.

KROK 1

Wybór nieruchomości. Rynek wtórny czy pierwotny? Blok czy kamienica? Kuchnia otwarta czy wydzielona? Łazienka kontra ubikacją – razem czy osobno? Ile sypialni? Z balkonem czy bez? Cegła czy wielka płyta? Obrzeża czy centrum miasta? Jaki metraż? Co ze standardem? … Na wiele takich pytań musisz sobie odpowiedzieć, a potem zaczynasz poszukiwania i weryfikujesz swoje oczekiwania do tego, co oferuje rynek. Może to robić samodzielnie lub podjąć współpracę z biurem nieruchomości.

KROK 2

Umowa przedwstępna, która może być zawarta w formie aktu notarialnego. Zastanów się, czy sprzedającemu płacisz zaliczkę czy zadatek – są to często pojęcia używane wymiennie, ale każde z nich ma inny skutek prawny (więcej na ten temat znajdziesz we wpisie Zaliczka czy zadatek?).

KROK 3

Złożenie wniosku kredytowego. Dopiero z umową przedwstępną i innymi wymaganymi zaświadczeniami składasz wniosek do banku: najlepiej 2-4, aby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę 🙂

KROK 4

Analiza kredytowa. Ten etap należy do banku. Jest to prawna, techniczna i finansowa analiza dostarczonych przez Ciebie dokumentów i w dużej mierze ten krok wpływa na długość całego procesu.

KROK 5

Decyzja kredytowa. To informacja od banku czy decyduje się na sfinansowanie Twojego zakupu. Dowiesz się o kwocie kredytu, oprocentowaniu oraz innych warunkach do spełnienia, koniecznych do podpisania umowy kredytowej.

KROK 6

Podpisanie umowy kredytowej. Ty (ewentualnie także pozostali współkredytobiorcy) oraz przedstawiciel/e banku jesteście stronami umowy. Podpisując zobowiązanie, które bardzo często wiąże Cię z bankiem na dłuuuuugie lata. I wierz mi – umowa kredytowa jest o wiele trwalsza niż nie jedna umowa małżeńska…

KROK 78

Ich kolejność zależy od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym (deweloper) czy też na rynku wtórnym.

RYNEK PIERWOTNY:

RYNEK WTÓRNY:

KROK 7

Po spełnieniu warunków uruchomienia następuje wypłata kredytu na konto dewelopera.

KROK 7

Podpisanie umowy przyrzeczonej pomiędzy sprzedającym i kupującym.

KROK 8

Podpisanie umowy przyrzeczonej (akt notarialny pomiędzy deweloperem a kupującym).

KROK 8

Wypłata odpowiedniej kwoty z kredytu na konto sprzedającego przez bank, w którym kupujący ten kredyt zaciągnął. Wypłata następuje po spełnieniu wszystkich warunków uruchomienia.

.

Ot, i cała filozofia 🙂 Łatwo się mówi i pisze, nieco więcej trzeba się natrudzić, ale gdy w końcu dostajesz klucze i wchodzisz do mieszkania – swojego mieszkania – to wrażenie jest niesamowite. Kupując pierwsze „M” w swoim życiu, uśmiechałam się do własnych myśli i czułam dumę 🙂

ZROBIŁAM TO!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

5 komentarzy

 1. Bardzo dziękuję za uporządkowanie całego procesu związanego z kupowaniem mieszkania na kredyt. Mam teraz większą świadomość, co mnie czeka i na co zwrócić uwagę.

  Odpowiedz
 2. Super – przyda się przed zakupem własnego M 🙂
  dzięki Sylwia na pewno zajrzę tu jeszcze , dzięki Tobie inwestycje nie są takie straszne 🙂

  pozdr
  Monika

  Odpowiedz
 3. Pani Sylwio,
  zgadzam się, że uporządkowana została wiedza związana z procesem zakupowym mieszkania na kredyt. Bardzo przydatne.

  Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This