Mieszkanie na kredyt – jak to działa?

nieruchomości
8

Kredyt na mieszkanie?

Wiele osób marzy o własnym „M”. Często jest to dla nich krok w samodzielność, niejednokrotnie z kredytem hipotecznym w roli głównej. Jak wygląda procedura zakupu takiego mieszkania? Przedstawiam ją na poniższym rysunku i mimo, że wygląda na prostą, to jest dość czasochłonna (szczególnie dla osób niezdecydowanych!) 🙂

kredyt-mieszkaniowy
Zakup nieruchomości z uwzględnieniem kredytu hipotecznego

.

.

Mieszkanie na kredyt w kilku krokach

KROK 0

Zbadaj swoją zdolność kredytową. Warto ją znać, bo to pozwoli Ci oszacować kwotę, jaką możesz wydać na mieszkanie. Pamiętaj o obowiązkowym wkładzie własnym, opłatach notarialnych, ewentualnym remoncie czy wyposażeniu nieruchomości.

KROK 1

Wybór nieruchomości. Rynek wtórny czy pierwotny? Blok czy kamienica? Kuchnia otwarta czy wydzielona? Łazienka kontra ubikacją – razem czy osobno? Ile sypialni? Z balkonem czy bez? Cegła czy wielka płyta? Obrzeża czy centrum miasta? Jaki metraż? Co ze standardem? … Na wiele takich pytań musisz sobie odpowiedzieć, a potem zaczynasz poszukiwania i weryfikujesz swoje oczekiwania do tego, co oferuje rynek. Może to robić samodzielnie lub podjąć współpracę z biurem nieruchomości.

KROK 2

Umowa przedwstępna, która może być zawarta w formie aktu notarialnego. Zastanów się, czy sprzedającemu płacisz zaliczkę czy zadatek – są to często pojęcia używane wymiennie, ale każde z nich ma inny skutek prawny (więcej na ten temat znajdziesz we wpisie Zaliczka czy zadatek?).

KROK 3

Złożenie wniosku kredytowego. Dopiero z umową przedwstępną i innymi wymaganymi zaświadczeniami składasz wniosek do banku: najlepiej 2-4, aby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę 🙂

KROK 4

Analiza kredytowa. Ten etap należy do banku. Jest to prawna, techniczna i finansowa analiza dostarczonych przez Ciebie dokumentów i w dużej mierze ten krok wpływa na długość całego procesu.

KROK 5

Decyzja kredytowa. To informacja od banku czy decyduje się na sfinansowanie Twojego zakupu. Dowiesz się o kwocie kredytu, oprocentowaniu oraz innych warunkach do spełnienia, koniecznych do podpisania umowy kredytowej.

KROK 6

Podpisanie umowy kredytowej. Ty (ewentualnie także pozostali współkredytobiorcy) oraz przedstawiciel/e banku jesteście stronami umowy. Podpisując zobowiązanie, które bardzo często wiąże Cię z bankiem na dłuuuuugie lata. I wierz mi – umowa kredytowa jest o wiele trwalsza niż nie jedna umowa małżeńska…

KROK 78

Ich kolejność zależy od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym (deweloper) czy też na rynku wtórnym.

RYNEK PIERWOTNY:

RYNEK WTÓRNY:

KROK 7

Po spełnieniu warunków uruchomienia następuje wypłata kredytu na konto dewelopera.

KROK 7

Podpisanie umowy przyrzeczonej pomiędzy sprzedającym i kupującym.

KROK 8

Podpisanie umowy przyrzeczonej (akt notarialny pomiędzy deweloperem a kupującym).

KROK 8

Wypłata odpowiedniej kwoty z kredytu na konto sprzedającego przez bank, w którym kupujący ten kredyt zaciągnął. Wypłata następuje po spełnieniu wszystkich warunków uruchomienia.

.

Ot, i cała filozofia 🙂 Łatwo się mówi i pisze, nieco więcej trzeba się natrudzić, ale gdy w końcu dostajesz klucze i wchodzisz do mieszkania – swojego mieszkania – to wrażenie jest niesamowite. Kupując pierwsze „M” w swoim życiu, uśmiechałam się do własnych myśli i czułam dumę 🙂

ZROBIŁAM TO!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Bardzo dziękuję za uporządkowanie całego procesu związanego z kupowaniem mieszkania na kredyt. Mam teraz większą świadomość, co mnie czeka i na co zwrócić uwagę.

Super – przyda się przed zakupem własnego M 🙂
dzięki Sylwia na pewno zajrzę tu jeszcze , dzięki Tobie inwestycje nie są takie straszne 🙂

pozdr
Monika

Pani Sylwio,
zgadzam się, że uporządkowana została wiedza związana z procesem zakupowym mieszkania na kredyt. Bardzo przydatne.

Bardzo przydałoby się zestawienie z tego roku gdyż na rynku kredytowym bardzo wiele się zmieniło przez ten czas. Patrząc nawet na mieszkania wroclaw> wiele rzeczy uległo zmianie.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Zmień swoje myśli (Wersja elektroniczna (PDF))