Ksiądz Stryczek a pieniądze

ksiadz-stryczek
inteligencja finansowa
4

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek to bardzo specyficzna postać Kościoła katolickiego, która „kocha bogatych”, ale nie interesownie. Już wcześniej sporo o nim słyszałam – głównie jako o duszpasterzu ludzi biznesu. Warto także wspomnieć, że to ksiądz Jacek Stryczek jest pomysłodawcą i współtwórcą stowarzyszenia WIOSNA (http://www.wiosna.org.pl). W tym roku wydał swoją pierwszą książkę: „Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu.”

Pieniądze

Sama tematem pieniędzy interesuję się od lat. Nie tyko ich zarabianiem i wydawaniem, ale przede wszystkim inwestowaniem i pomnażaniem. Opowiadam o nich często podczas szkoleń, ale mam wrażenie, że ludzie nie zawsze lubią o tym słuchać. Sądzę, że to kwestia bardzo osobista, a z uwagi na to, że zwykle nie mamy czym się pochwalić w tej materii, odkładamy temat na dalszy plan. Ksiądz Stryczek podchodzi do pieniędzy od strony Pisma Świętego. Panuje przekonanie, że religia katolicka jest przeciwna dobrom doczesnym i piętnuje ludzi bogatych (i podaje się wtedy cytaty biblijne na potwierdzenie tych tez).

Kupiłam i przeczytałam książkę, którą napisał ksiądz Stryczek, bo chciałam nie tylko poznać inne stanowisko, ale także mieć „katolickie” argumenty dla tych, którzy swoje ubóstwo zasłaniają właśnie Ewangelią.

Ksiądz Stryczek: pieniądze w świetle Ewangelii

Ksiądz Stryczek porusza nie tyko kwestię pieniędzy jako takich, ale opisuje także postrzeganie dwóch pojęć, które bardzo często ze sobą mylimy: biedy i ubóstwa. Czytelnik znajdzie także rozdział poświęcony pomaganiu, w którym poruszone są kwestie stereotypu pomagania w Polsce oraz najwyższej formy pomagania, jaką wg księdza Stryczka jest „tak pomagać, aby ten, któremu pomogę, poradził sobie sam.”

Ciekawą lekturą z pewnością okażą się lektury rozdziału o tym, jak zarobić pieniądze i jak stać się milionerem. Ksiądz Stryczek nie podaje gotowych rozwiązań, ale pokazuje możliwości, doskonale opisując mentalność ludzi. Bo tak naprawdę zmiana zaczyna się od nas samych – od naszego postrzegania otaczającego nas świata, podejścia do pracy, pieniędzy, pomagania… Jako całokształtu.

Dziś ludzie często chcą zarabiać, a nie pracować. Ksiądz Stryczek stwierdza, że „wszystko zawsze idzie dobrze, dopóki pieniądze są wydawane. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy trzeba je zarobić, zdobyć.”

Czytając księdza Jacka Stryczka, dostrzegam w jego słowach nie tylko odpowiedź Ewangelii na stronę materialną (w szczególności pieniędzy), ale również innych autorów pozycji związanych z biznesem i finansami. Bez względu na to kim jesteś, co myślisz i w co wierzysz, lektura książki „Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu” z pewnością pokaże Ci kolejny punkt widzenia na opisywane zagadnienie.

Polecam!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Cieszę się, że na blogu pojawiła się pierwsza recenzja książki :-). Proszę o więcej. Po przeczytaniu artykułu chętnie sięgnę po lekturę ks. Stryczka, bo znana mi jest jego osoba z projektu Akademia Przyszłości. Po styczności z Tobą wiem, że pieniądze są ważne i nie można ich bagatelizować. Będąc bogatą, chce pomagać tym, którzy mają trudności. Mój ambitny cel. Dzięki za namiar na książkę 🙂

Dziękuję za ciepłe słowa 🙂
Recenzje w takim razie wpiszę w stały plan odnośnie treści na blogu. Sporo jest książek, którymi warto się podzielić – zmieniają nasze myślenie 🙂

Kończę właśnie książkę ks. Stryczka. Fajnie, że w ogóle ksiądz odważył się napisać o pieniądzach – do tego odczarowując je ze złej sławy i obalając wiele mitów, jak przede wszystkim ten o pomaganiu „biednym”.
Książka daje potężnego kopa do pracy 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka Prawa sukcesu. Tom I i Tom II (Wersja elektroniczna (PDF))