Ksiądz Stryczek a pieniądze

ksiadz-stryczek
inteligencja finansowa
4

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek to bardzo specyficzna postać Kościoła katolickiego, która „kocha bogatych”, ale nie interesownie. Już wcześniej sporo o nim słyszałam – głównie jako o duszpasterzu ludzi biznesu. Warto także wspomnieć, że to ksiądz Jacek Stryczek jest pomysłodawcą i współtwórcą stowarzyszenia WIOSNA (http://www.wiosna.org.pl). W tym roku wydał swoją pierwszą książkę: „Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu.”

Pieniądze

Sama tematem pieniędzy interesuję się od lat. Nie tyko ich zarabianiem i wydawaniem, ale przede wszystkim inwestowaniem i pomnażaniem. Opowiadam o nich często podczas szkoleń, ale mam wrażenie, że ludzie nie zawsze lubią o tym słuchać. Sądzę, że to kwestia bardzo osobista, a z uwagi na to, że zwykle nie mamy czym się pochwalić w tej materii, odkładamy temat na dalszy plan. Ksiądz Stryczek podchodzi do pieniędzy od strony Pisma Świętego. Panuje przekonanie, że religia katolicka jest przeciwna dobrom doczesnym i piętnuje ludzi bogatych (i podaje się wtedy cytaty biblijne na potwierdzenie tych tez).

Kupiłam i przeczytałam książkę, którą napisał ksiądz Stryczek, bo chciałam nie tylko poznać inne stanowisko, ale także mieć „katolickie” argumenty dla tych, którzy swoje ubóstwo zasłaniają właśnie Ewangelią.

Ksiądz Stryczek: pieniądze w świetle Ewangelii

Ksiądz Stryczek porusza nie tyko kwestię pieniędzy jako takich, ale opisuje także postrzeganie dwóch pojęć, które bardzo często ze sobą mylimy: biedy i ubóstwa. Czytelnik znajdzie także rozdział poświęcony pomaganiu, w którym poruszone są kwestie stereotypu pomagania w Polsce oraz najwyższej formy pomagania, jaką wg księdza Stryczka jest „tak pomagać, aby ten, któremu pomogę, poradził sobie sam.”

Ciekawą lekturą z pewnością okażą się lektury rozdziału o tym, jak zarobić pieniądze i jak stać się milionerem. Ksiądz Stryczek nie podaje gotowych rozwiązań, ale pokazuje możliwości, doskonale opisując mentalność ludzi. Bo tak naprawdę zmiana zaczyna się od nas samych – od naszego postrzegania otaczającego nas świata, podejścia do pracy, pieniędzy, pomagania… Jako całokształtu.

Dziś ludzie często chcą zarabiać, a nie pracować. Ksiądz Stryczek stwierdza, że „wszystko zawsze idzie dobrze, dopóki pieniądze są wydawane. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy trzeba je zarobić, zdobyć.”

Czytając księdza Jacka Stryczka, dostrzegam w jego słowach nie tylko odpowiedź Ewangelii na stronę materialną (w szczególności pieniędzy), ale również innych autorów pozycji związanych z biznesem i finansami. Bez względu na to kim jesteś, co myślisz i w co wierzysz, lektura książki „Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu” z pewnością pokaże Ci kolejny punkt widzenia na opisywane zagadnienie.

Polecam!

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Cieszę się, że na blogu pojawiła się pierwsza recenzja książki :-). Proszę o więcej. Po przeczytaniu artykułu chętnie sięgnę po lekturę ks. Stryczka, bo znana mi jest jego osoba z projektu Akademia Przyszłości. Po styczności z Tobą wiem, że pieniądze są ważne i nie można ich bagatelizować. Będąc bogatą, chce pomagać tym, którzy mają trudności. Mój ambitny cel. Dzięki za namiar na książkę 🙂

Dziękuję za ciepłe słowa 🙂
Recenzje w takim razie wpiszę w stały plan odnośnie treści na blogu. Sporo jest książek, którymi warto się podzielić – zmieniają nasze myślenie 🙂

Kończę właśnie książkę ks. Stryczka. Fajnie, że w ogóle ksiądz odważył się napisać o pieniądzach – do tego odczarowując je ze złej sławy i obalając wiele mitów, jak przede wszystkim ten o pomaganiu „biednym”.
Książka daje potężnego kopa do pracy 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

  • Polecana książka

    • książka Księga est (Wersja drukowana)