Konflikt w zespole – 4 pozytywne skutki

rozwój osobisty

Czym jest konflikt?

Konflikt w zespole jest to wypowiedziana walka pomiędzy co najmniej dwiema wzajemnie zależnymi stronami, które spostrzegają niezgodność celów oraz brak wspólnych korzyści i uznają, że druga strona stwarza przeszkody w osiągnięciu celu.

Rodzaje konfliktów, czyli dlaczego się kłócimy?

Konflikt w zespole może przybrać różną formę i dotyczyć określonych obszarów. Wyróżnia się:

1. Konflikt relacji – występuje wówczas, gdy po prostu nie lubimy jakiejś osoby, zapominając o tym, że tak naprawdę postrzegamy ją przez pryzmat jakiegoś jej zachowania, które nam nie odpowiada. Warto obserwować siebie i zapytać, czy naprawdę nie lubię tej osoby? A może mógłbym zapomnieć o tym, co mi w niej przeszkadza i skupić się na jej dobrych cechach?

2. Konflikt danych – pojawia się, gdy rozmawiające ze sobą osoby, posiadają sprzeczne informacje, bądź jedna ze stron nie posiada ich wcale.

3. Konflikt wartości – jest konfliktem nierozwiązywalnym, ponieważ wynika z systemu wartości drugiej osoby. Jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić w tej sytuacji, to zaakceptować inność drugiej osoby i pozwolić jej na posiadanie własnego zdania na dany temat.

4. Konflikt strukturalny – wynika ze struktury sytuacji. Jego częstą przyczyną są ograniczone zasoby np. zbyt mało czasu, za mało środków, schematycznie pełnione role. Co można zrobić, aby go uniknąć? Rozmawiając z drugą osobą, warto skupić choć przez chwilę uwagę na tym, co mówi, aby poczuła się dla nas ważna.

5. Konflikt interesów – jego źródłem jest niemożność realizacji trzech grup potrzeb: psychologicznych (poczucie własnej wartości, rozwój, szacunek), rzeczowych (pieniądze miejsce pracy), proceduralnych (sposób rozwiązywania problemów).

Konflikt – czy jest to tylko zjawisko negatywne?

Dla wielu osób konflikt w zespole stanowi problem, który powinien być omijany szerokim łukiem. Takie osoby w obliczu konfliktu przyjmują postawę określaną mianem ucieczki. Okazuje się jednak, iż unikanie konfrontacji prowadzi nie tylko do nierozwiązywania narastających problemów, lecz również powoduje ogromną frustrację w osobie przyjmującej taką postawę.

Konflikt jak wiele rzeczy w naszym życiu ma swoje pozytywne i negatywne strony. W tym miejscu pragnę skupić się na pozytywnym aspekcie konfliktu, udowadniając tym samym, że jest to zjawisko pożądane i nie należy się go bać. Poniżej prezentowane są skutki pozytywne w odniesieniu do pracy w zespole.

Konflikt w zespole – 4 pozytywne skutki:

1. Innowacyjność i rozwój. Konflikt stymuluje ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań wyjścia z sytuacji.

2. Przyrost wiedzy. W obliczu konfliktu poznajemy siebie, motywy, którymi się kierujemy. Dowiadujemy się również wiele o drugiej osobie – jaki ma system wartości, jakie ma zdanie i stanowisko, co czuje. Dzięki tym informacjom można lepiej układać stosunki z drugą osobą.

3. Wzrost zaufania. Konflikt, który został rozwiązany z obopólną korzyścią, powoduje wzrost zaufania do partnera, co przyczynia się do lepszej współpracy w przyszłości.

4. Wzrost motywacji i energii. Umiarkowany konflikt może zwiększać zainteresowanie
i ciekawość w stosunku do innych osób.

Na sam koniec

Na zakończenie pragnę jeszcze dodać, że konflikty zawsze były i będą w naszym życiu. Zarządzanie konfliktem jest bardzo przydatną umiejętnością w życiu. Konfliktów czasem można uniknąć, a czasem warto po prostu zaakceptować. Na świecie jest tylu ciekawych ludzi i bądźmy otwarci na ich odmienne poglądy.

Redakcja

Autor tekstów niepodpisanych at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Zespół dziennikarzy, który przygotowuje treści i formę materiałów prezentowanych w środkach masowego przekazu, a także miejsce, w którym zespół ten pracuje. Wewnątrz redakcji istnieją wydzielone zespoły tematyczne lub odpowiadające za konkretny program.
Redakcja

Latest posts by Redakcja (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
1
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
5
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Zwalcz stres (Wersja elektroniczna (PDF))