Kierunek własna firma – 7 zasad projektowania biznesu

inteligencja finansowa

Kierunek własna firma – ciekawym sposobem na życie?

Decydując się na drogę przedsiębiorcy, przed Tobą szereg istotnych decyzji. Na początek warto przyjrzeć się bliżej sobie i dokonać analizę osobistych umiejętności i kompetencji. W czym jestem dobry, co sprawia mi największą przyjemność i jak mój produkt czy usługa może pomóc innym – są to pierwsze pytania, na które warto sobie szczerze odpowiedzieć. Pomocne jest przyjrzenie się modelowi hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa (rys. 1).  Zastanów się, gdzie plasuje się wizja Twojego projektu pod nazwą „kierunek własna firma”. Pozwoli Ci to zaplanować właściwą strategię marketingową i sposób dotarcia do potencjalnych klientów.

maslow_hierarchia-potrzeb

Masz już pomysł i wiesz, co chcesz robić. Gratuluję! Teraz przystępujemy do zbudowania solidnego fundamentu biznesu. Skupimy się na siedmiu zasadach, które  pozwolą Ci z sukcesem wypłynąć na szerokie wody.  Odpowiedz, jak najbardziej szczegółowo na poniższe pytania.

Rozpoczynamy projekt pt. kierunek własna firma:

1. Analiza SWOT i wybór segmentu rynku – do kogo będzie skierowana Twoja oferta? Odpowiedzią na jakie potrzeby Klienta będzie Twój biznes? Jakie są słabe i mocne strony Twojego biznesu? Jakie szanse, a jakie zagrożenia dla Twojego biznesu możesz zaobserwować? Zachęcam do tego, by usiąść w zaciszu domowym i wypisać wszelkie swoje pomysły.

2. Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej – czy wybierzesz indywidualną działalność gospodarczą, czy może spółkę? A jeśli spółkę to jaką? Jakie są wady i zalety poszczególnych form organizacyjno-prawnych? Jakich formalności należy dopełnić? Poniżej przedstawiam schemat (rys. 2), który obrazuje, jakie spółki występują na polskim rynku.

rodzaje-spolek

3. Wybór formy opodatkowania – jakie formy opodatkowania masz do wyboru? Jakie są między nimi różnice? Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić na podatkach tylko dzięki wyborowi najbardziej optymalnej dla Ciebie formy opodatkowania?

4. Biznesplan – dobry biznesplan otwiera drzwi do rożnego rodzaju dofinansowania dla Twojej firmy.  Jest niezwykle istotny dla funkcjonowania Twojego biznesu, pozwala uniknąć błędów wynikających z braku dokładnej analizy pomysłu, obrazuje wysokość i terminy zapotrzebowania na pieniądze oraz uczy planować. Zachęcam, by stworzyć ten dokument i nie martw się, że pewne rzeczy musisz oszacować. W miarę rozwoju swojej firmy i Twój biznesplan będzie się zmieniał, a wraz z nim i Ty przedsiębiorco.

5. Źródła finansowania – czy wiesz, skąd  możesz pozyskać środki na swoją działalność? Jest wiele instytucji wpierających rozwój przedsiębiorstw. Warto wiedzieć kto i pod jakim warunkiem udziela finansowego wsparcia. Poświęć swój czas na znalezienie tych cennych informacji, bo dzięki kapitałowi można prężniej stawiać pierwsze kroki na rynku.

6. Pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej – dowiedz się, czy możesz pozyskać unijne środki na swoją działalność. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, jak napisać wniosek i do kiedy oraz gdzie należy go złożyć. Ty decydujesz, z jakich źródeł finansowania skorzystasz i wybierasz najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

7. Organizacja i funkcjonowanie Twojego biznesu – czy dopełniłeś już wszystkich formalności? O czym trzeba pamiętać, będąc przedsiębiorcą? Czym kierować się przy wyborze banku? Co powinno znaleźć się na pieczątce firmowej? Na to ostatnie pytanie odpowie Ci rys. 3., a w razie trudności pomocna może być konsultacja biznesowa (zapytaj).

pieczatka-firmowa-biznestube

Co się wiąże z założeniem firmy?

– wybór rodzaju prowadzonej działalności – odpowiednie numery znajdziesz w Polskiej Klasyfikacji Działalności

–  oraz wypełnienie odpowiednich wniosków:

  • Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Pomocna przy wypełnianiu wniosku może być również Instrukcja
  • Wniosek o wpis do KRS (dot. Sp.: jawnej, partnerskiej, komandytowej)
  • Wniosek o wpis do KRS (dot. Sp. komandytowo-akcyjnej)
  • Wniosek o wpis do KRS (dot. Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością)
  • Wniosek o wpis do KRS (dot. Sp. akcyjnej)
  • Wniosek o nadanie nr NIP
  • Wniosek o nadanie nr REGON.

Zastanowiłeś się nad swoim pomysłem i odpowiedziałeś na wszelkie pytania, więc zaprojektowałeś swój biznes. Udało Ci się zrobić kawał świetnej roboty! Projekt kierunek własna firma jest już w zasięgu ręki. Teraz przychodzi czas na wdrożenie. Zachęcam do kierowania się słowami J.W. Goethego: „Cokolwiek potrafisz zrobić lub marzysz, że potrafisz zrobić – rozpocznij to. Śmiałość ma w sobie geniusz, moc i magię”. Do dzieła przedsiębiorco!

Chcesz wiedzieć o wiele więcej? Zobacz szkolenie dla przedsiębiorców lub odwiedź blog przedsiebiorczosc24.pl. 

Obserwuj

Elżbieta Zwolak

Trener, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Elżbieta Zwolak – przedsiębiorca, trener BiznesTUBE, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych. Wierzę w siłę edukacji finansowej i przedsiębiorczości, bo one pozwalają nakierować potencjał każdego na właściwe tory. Nałogowo uprawiam networking i uwielbiam pomagać innym, dzieląc się informacjami i dostępnymi zasobami. Prywatnie fanka roweru, kawy i zielonej herbaty. To one ładują mnie pozytywną energią, którą obdarzam napotkane osoby. Uśmiecham się i świat uśmiecha się do mnie 🙂 Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

rozwój osobisty
1
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

  • Polecana książka

    • książka Finansowa twierdza (Wersja elektroniczna (PDF))