Jaka rata kredytu? Annuitetowa czy malejąca?

jaka rata kredytu
nieruchomości

Rata kredytu – czym się charakteryzuje?

Rata jest to miesięczna płatność, wymagana przez bank z tytułu spłaty kredytu. Rata kredytu składa się z części kapitałowej (spłata hipoteki) oraz odsetkowej (z naliczonych odsetek od zaciągniętego kredytu). Biorąc na siebie takie zobowiązanie, jak spłata kredytu hipotecznego należy się zastanowić nad tym, jakie raty będziemy płacić.

Jaka rata kredytu – malejąca czy annuitetowa?

Do wyboru są dwie możliwości:

Raty malejące (rys. 1a) ustalane są na podstawie kwoty kredytu dzielonej przez ilość rat. Uzyskana w ten sposób kwota stanowi NIEZMIENNĄ przez cały okres kredytowania część kapitałową raty. Zmienna jest za to część odsetkowa raty: wyższa na początku spłacania zobowiązania, a w miarę, jak kapitał jest spłacany – maleje. Tym samym przy niezmiennej wysokości raty kapitałowej i malejącej z miesiąca na miesiąc kwocie odsetek do zapłaty, maleje wysokość całej raty.

Raty annuitetowe (rys. 1b), są powszechnie zwane równymi lub stałymi. Ich wysokość ustalana jest za pomocą skomplikowanego matematycznego wzoru (a wiadomo, że skomplikowane wzory matematyczne są po prostu… skomplikowane), który ma za zadanie wyliczyć jednakową wysokość każdej raty przez cały okres kredytowania.

W definicji tej występuje jedno słowo-klucz: JEDNAKOWĄ. W rzeczywistości raty te nie są tak naprawdę jednakowe – na ich wysokość wpływa wysokość stóp procentowych (w zależności od waluty kredytu stawka WIBOR / EURIBOR / LIBOR). W tym wariancie na początku spłacane są głównie odsetki i bardzo niewielka część kapitału. Kapitał spłacany jest przede wszystkim w końcowej fazie kredytowania.

jaka rata kredytu
Rys. 1. Porównanie rat malejących (a) oraz annuitetowych (b); oś pionowa to wysokość raty, a oś pozioma – czas spłacania zobowiązania

Więcej na temat rat kredytu przy zakupie nieruchomości, dowiesz się na  szkoleniu online ABC Nieruchomości.

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Ja i cele (Wersja elektroniczna (PDF))