Jak zacząć inwestować na giełdzie?

giełda

Świece japońskie i wykresy świecowe

Początki wykresów świecowych datuje się na XVIII wiek. Są one rodzajem analizy technicznej, którą opracował japoński handlarz ryżem Muneshima Homma i służą do pomiaru tego, co się dzieje w danej chwili na rynku, jego nastrojów oraz dynamiki. W Europie i Stanach Zjednoczonych analiza ta pojawiła się dopiero w latach 90. XX wieku. Za jej propagatora uznaje się Steva Nison’a, autora książki „Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów”. Obecnie wskazania świec to dla wielu profesjonalnych inwestorów podstawowy warsztat analityczny [1, 2].

O co chodzi w wykresach świecowych?

Wykres świecowy przedstawia ceny otwarcia i zamknięcia oraz cenę minimalną i maksymalną dla instrumentu w określonym przedziale czasowym (dniu). Świece są odzwierciedleniem emocji rządzących rynkiem, ich wizualizacją. Na rysunku 1 przedstawiono zmiany cen srebra w okresie listopad 2012 – styczeń 2013 za pomocą wykresu świecowego [1-3].

jak zacząć inwestować na giełdzie

Budowa świecy japońskiej

Zrozumienie, jak powstaje świeca i co znaczą jej elementy, pozwala na prawidłową interpretację tego, co mówi wykres. Pojedyncza świeca japońska przekazuje cztery podstawowe informacje: cenę otwarcia, cenę zamknięcia, cenę maksymalną i cenę minimalną (rysunek poniżej po lewej). Piątą informacją, która ułatwia szybką ocenę tych danych, jest kolor świecy. Powszechnie przyjęło się, że świece wzrostowe są białe (puste) lub zielone, natomiast spadkowe – czarne lub czerwone (rysunek poniżej – po prawej stronie).

jak zacząć inwestować na giełdzie

Ciało świecy (korpus) ilustruje ceny otwarcia i zamknięcia w danym przedziale czasowym, natomiast cienie obrazują najniższe i najwyższe ceny na rynku w przedstawionym przedziale czasowym. Jeżeli rynek zamknął się przy wyższej cenie, niż cena otwarcia korpus świecy jest zielony (lub biały) – świeca wzrostowa. Cena otwarcia znajduje się wtedy u dołu ciała świecy, a cena zamknięcia u jego szczytu. Jeśli rynek zamknął się przy niższej cenie niż cena otwarcia, korpus świecy jest czerwony (lub czarny) – świeca spadkowa, a cena otwarcia leży u góry korpusu, natomiast cena zamknięcia – na dole. Świece, w których cena zamknięcia jest wyższa niż cena otwarcia wskazują na presję zakupową (świece białe lub zielone), natomiast świece, w których cena otwarcia położona jest wyżej niż cena zamknięcia, wskazują na presję sprzedażową (świece czarne lub czerwone) [1, 2].

jak zacząć inwestować na giełdzie

Kształtowanie cen na rynku określane jest jako walka między sprzedającymi a kupującymi, a ruchy cen decydują o tym, która ze stron zyskuje przewagę. Analiza wykresów świecowych – koncentracja na długości korpusu oraz cieni kształtowanych przez ceny – pozwala przewidzieć, kto wygra bitwę. Przyjmuje się, że im dłuższe ciało świecy, tym intensywniejsza jest presja zakupowa lub sprzedażowa, i odwrotnie: krótkie świece wskazują na niewielki ruch cen. Cienie świec to trop dotyczący sesji – dla przypomnienia cienie górne przedstawiają ceny maksymalne sesji, a cienie dolne – ceny minimalne. Długie cienie wskazują, że kurs znacznie wyszedł poza cenę otwarcia lub zamknięcia, natomiast krótkie cienie świadczą o oscylacji kursu wokół cen zamknięcia i otwarcia [1].

 

Jakie mamy rodzaje świec?

Ceny otwarcia i zamknięcia określają długość korpusu (ciała) świecy oraz jej kolor. Jeśli od początku badanego okresu cena wzrosła, korpus ma kolor biały lub zielony (z ceną otwarcia u dołu i zamknięcia u góry), w przeciwnym wypadku korpus jest czarny lub czerwony (z ceną otwarcia u góry i zamknięcia u dołu). Natomiast ekstrema cenowe decydują o długości górnego i dolnego cienia. W specyficznych przypadkach świeca może nie posiadać korpusu, cieni lub składać się wyłącznie z poziomej kreski [1, 4].

Marubozu

Marubozu to świece o długim korpusie i braku cieni (lub bardzo krótkich cieniach). Japończycy twierdzą, że taka świeca ma znaczenie, jeśli jej korpus jest co najmniej trzy razy dłuższy od świecy ją poprzedzającej. Marubozu może mieć kolor zielony (biały) lub czerwony (czarny) [1, 2].

jak zacząć inwestować na giełdzie

Szpulka

Natomiast szpulka to świeca, w której korpus jest bardzo mały, mimo dużej aktywności cenowej w ciągu dnia. Uważa się ją za formację neutralną, sygnalizującą brak decyzji między sprzedającymi a kupującymi. Krótkie cienie przy niewielkim korpusie obrazują brak zainteresowania rynku, natomiast długie cienie przy krótkim korpusie wskazują na walkę kupujących ze sprzedającymi i równoważenie się popytu i sprzedaży. Szpulki, mające niewielkie ciało i długie oba cienie, nazywane są świecami wysokiej fali [1].

jak zacząć inwestować na giełdzie

Doji

Inną charakterystyczną formacją są Doji. Świece te charakteryzuje taka sama cena otwarcia i zamknięcia, a ich korpus (ciało) wygląda jak cienka pozioma kreska. Formacja ta wskazuje na wyrównanie sił podaży i popytu, ewentualnie bliskie odwrócenie trendu. Na rysunku poniżej przedstawiono różne formacje Doji [1, 4].

jak zacząć inwestować na giełdzie

Młot, wisielec, spadająca gwiazda

Świecę o małym korpusie, położonym w pobliżu jej końca górnego i długim dolnym cieniu, która pojawia się w trendzie spadkowym, nazywamy młotem (korpus biały/zielony) (rysunek poniżej po lewej). Wymowa tej formacji jest optymistyczna i zapowiada wzrost kursu. Natomiast analogiczną świecę, ale pojawiającą się w trendzie wzrostowym, nazywamy wisielcem (korpus biały/zielony lub czarny/czerwony) (rysunek poniżej w środku). W przeciwieństwie do młota wymowa tej formacji jest pesymistyczna i zapowiada spadek kursu. Świecę o małym korpusie, położonym w pobliżu jej dolnego końca i długim górnym cieniu, pojawiającą się w trendzie wzrostowym, nazywamy spadającą gwiazdą (korpus biały/zielony lub czarny/czerwony) (rysunek poniżej po prawej stronie). Długi górny cień informuje, że choć ceny rosły w trakcie sesji, to kupującym zabrakło sił, aby utrzymać kursy na wysokim poziomie do końca notowań.

jak zacząć inwestować na giełdzie

 

Wykresy świecowe są zagadnieniem złożonym, a niniejsze opracowanie ma jedynie zachęcić do dalszego poszukiwania i zgłębiania informacji na ten temat. Zastosowanie analizy w oparciu o wykresy świecowe powinno iść w parze z innymi dostępnymi narzędziami analizy technicznej oraz strategiami fundamentalnymi. Na polskim rynku wiele jest literatury poświęconej tematom inwestowania w ogóle. Pod kątem analizy technicznej szczególnie polecam pozycję książkową autorstwa doktora Alexandra Eldera „Zawód inwestor giełdowy. Psychologia rynków. Taktyka inwestycyjna. Zarządzanie portfelem”.

Chcesz więcej? Zapisz się na szkolenie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak inwestować na giełdzie, zapisz się na szkolenie online ABC Giełda (zapytaj o szczegóły). Poznasz m.in. instrumenty finansowe notowane na giełdzie, zasady ich obrotu i rozliczeń, sprawdzisz, jak w praktyce stosować różne rodzaje, nauczysz się zarządzać kapitałem przeznaczonym na inwestycje, dowiesz się podejmować decyzje na podstawie analizy technicznej i fundamentalnej. Szkolenie odpowie również na jedno z najważniejszych pytań: jak zarabiać w przypadku dobrej i złej sytuacji na rynku? ZAPRASZAMY!

 

Źródła:

1. Kiedrowicz A.: „Jak wykorzystywać analizę z zastosowaniem wykresu świecowego?”. AKCJONARIUSZ Kwartalnik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, 4/2012, s. 32-34.
2. Dane z Internetu: http://forum.forexclub.pl/, plik: Swiece japonskie.pdf (31.01.2013 r.)
3. Dane z Internetu: http://stooq.pl (31.01.2013 r.)
4. Dane z Internetu: http://pl.wikipedia.org – hasło „świece japońskie” (31.01.2013 r.)
5. Dane z Internetu: www.newtrader.pl (31.01.2013 r.)

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

  • Polecana książka

    • książka Budżet domowy pod ostrzałem (Wersja elektroniczna (PDF))