Jak inwestować z głową? 5 kroków, które musisz przejść…

4aktywa
inteligencja finansowa

Jak myślę o inwestowaniu, to nasuwają mi się słowa słynnej piosenki wykonywanej przez Pana Jerzego Stuhra „Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.” Nie kojarzysz? Posłuchaj na YouTube.

Każdy z nas może świetnie zarządzać swoimi pieniędzmi, inwestując je mądrze, są też i tacy, co nie do końca szczęśliwie lokują swoje oszczędności.

Jak zatem zaliczać się do tej pierwszej grupy? Czy można się tego nauczyć? Odpowiedź jest prosta: tak, można to zrobić przy niewielkich zasobach.

Inwestowanie jest procesem i dobrze do tego tak podchodzić.

Wymaga on od Ciebie zaangażowania, może się zdarzyć, że popełnisz po drodze liczne błędy, które pomimo tego pozwolą Ci osiągnąć Twój cel – czyli pomnożenie włożonych pieniędzy.

Jak dodasz do tego szczyptę wiedzy oraz będziesz uczyć się od najlepszych i przebywać w środowisku ludzi otwartych, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, to szybciej zostaniesz wytrawnym inwestorem. Wbrew pozorom chwilowe potknięcia pozwalają umiejętnie zabezpieczyć się na przyszłość, by nie popełniać dwa razy tych samych błędów, tylko iść cały czas do przodu.

Jak zatem zabrać się do inwestowania? Na początek odkryj swój osobisty powód, dla którego chcesz to robić. Jak tego nie uczynisz i nie dojdziesz do sedna swojej podświadomości, to niestety trudniej będzie Ci odnieść sukces. Następnie przyjrzyj się sobie, swojej obecnej sytuacji finansowej, biorąc pod uwagę takie rzeczy jak: dochody, wydatki, aktywa i pasywa. Teraz wystarczy, że zrobisz sobie krótki plan inwestycyjny, który pokaże Ci co i jak chcesz to osiągnąć.

Mój osobisty plan inwestycyjny:

1. Mój cel to…
2. Inwestuję dla zysków kapitałowych … czy przepływu pieniężnego.
3. Inwestuję w… i na tym się skupię.
4. Moje działania…
5. Osiągam mój cel do…

Nie pozostaje nic innego jak tylko podjąć działanie. Pamiętaj, że nawet niewielka kwota pozwoli Ci zacząć proces inwestowania i łatwo znajdziesz świetną transakcję, kiedy wiesz, co chcesz i posiadasz silną motywację. Życzę wielu sukcesów na drodze ku niezależności finansowej.

Na koniec przytoczę słowa uczestników szkolenia, którzy dokończyli następujące zdania: Inwestowanie jest jak …. :

 • Inwestowanie jest jak gromadzenie wartościowych rzeczy.
 • Inwestowanie jest jak szukanie najbardziej atrakcyjnych okazji.
 • Inwestowanie jest jak dbanie o ogród, gdyż staramy się zapewnić jak najlepszy efekt.
 • Inwestowanie jest jak gra hazardowa z niepewnym rezultatem.
 • Inwestowanie jest jak planowanie lepszej przyszłości.
 • Inwestowanie jest jak powzięcie ryzyka odniesienia sukcesu, a więc zarobienie pieniędzy przy minimalnym wysiłku fizycznym.
 • Inwestowanie jest jak jedzenie multipoziomowego, różnosmakowego tortu. Nigdy nie wiesz na jaki smak trafisz, lecz jeśli nie spróbujesz – nigdy się nie dowiesz.
 • Inwestowanie jest jak dbanie o to, by lodówka była zawsze pełna.
 • Inwestowanie jest jak zainteresowanie swoim losem teraz i w przyszłości.
 • Inwestowanie jest ryzykiem, ale kto nie ryzykuje, ten nie ma.
 • Inwestowanie jest zdobywaniem środków na lepsze życie.

Obserwuj

Elżbieta Zwolak

Trener, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Elżbieta Zwolak – przedsiębiorca, trener BiznesTUBE, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych. Wierzę w siłę edukacji finansowej i przedsiębiorczości, bo one pozwalają nakierować potencjał każdego na właściwe tory. Nałogowo uprawiam networking i uwielbiam pomagać innym, dzieląc się informacjami i dostępnymi zasobami. Prywatnie fanka roweru, kawy i zielonej herbaty. To one ładują mnie pozytywną energią, którą obdarzam napotkane osoby. Uśmiecham się i świat uśmiecha się do mnie 🙂 Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

 • Polecana książka

  • książka Prawa sukcesu. Tom VII i Tom VIII (Wersja drukowana)