inteligencja finansowa
6

O tym, że złoto przechowuje wartość i praktycznie „od zawsze” było cenionym towarem ze względu na swoją rzadkość, piękno i wyjątkowość nie trzeba chyba przekonywać nikogo, kto z tematem miał choć trochę do czynienia. O tym wspomina też nasza trenerka Magdalena Budek nie tylko podczas szkolenia on-line w tematyce inwestowania w kruszce, ale również w artykule Dlaczego warto inwestować w złoto i srebro? Bo w końcu inwestowanie w złoto to strategia długoterminowa 🙂

Wszystko może i fajnie, ale pojawia się zasadnicze wyzwanie – skąd na to wziąć? W porównaniu do srebra złoto jest zdecydowanie droższe i raczej trudno przeciętnemu (pod względem finansowym!) inwestorowi pozwolić sobie na jednorazowe ulokowanie 5 – 5,5 tys. w jednouncjowej monecie czy sztabce (patrz na datę publikacji – ceny kruszców i surowców wahają się w czasie). I wiesz co? Znalazłam rozwiązanie na rynku, które łączy te dwie rzeczy – inwestuję w złoto, bo mam swoje powody ku temu, ale nie kupuję jednorazowo jego dużych ilości, bo po prostu fizycznie (czytaj finansowo) nie mogę sobie JESZCZE na to pozwolić. Wykorzystuję coś, co Albert Einstein (kojarzysz chyba szalonego fizyka od teorii względności?) nazwał ósmym cudem świata: PROCENT SKŁADANY. Ale do rzeczy…

Moja strategia na inwestowanie w złoto

W życiu jestem osobą dość ostrożną jeśli w grę wchodzą moje pieniądze, dlatego liczy się dla mnie przede wszystkim ich BEZPIECZEŃSTWO. Podobnie jak wielu ludzi nie lubię się męczyć, więc nawet w inwestycjach szukam WYGODY – a tym jest dla mnie choćby platforma on-line z dostępem non-stop, przy włączonym komputerze z dostępem do Internetu. Nie gardzę także ELASTYCZNOŚCIĄ (nienawidzę robić czegoś tylko dlatego, że ktoś tak chce – dla mnie elastyczność to decydowanie o tym „kiedy” i „ile” inwestuję). Podchodząc tak do tematu w obszarze inwestycji w kruszce – z naciskiem na dość drogie złoto – postanowiłam skorzystać z usług sklepu internetowego Goldsaver.pl (i jeśli uważasz, że zamierzam go jakoś reklamować czy coś – to proszę skończ czytać, ponieważ tekst ten to analiza MOJEGO przypadku, MOJEJ decyzji i MOJEJ rewizji tego, na co się zdecydowałam).

 

Goldsaver…

Goldsaver.pl umożliwia inwestorom (w tym również mi) zakup złotej jednouncjowej sztabki na raty, a następnie jej odbiór. Jak? Poprzez systematyczne gromadzenie złota na indywidualnym koncie, czyli wpłacam kiedy chcę i ile chcę i za te kwoty kupowane są mniejsze bądź większe ilości złota. Poniżej znajdziesz screena z mojego konta (rys. 1) – do tej pory udało mi się zgromadzić 2,91 g Au, na które wydałam 500 zł (dowolne wpłaty co do czasu i kwoty).

goldsaver-konto
Rys. 1. Screen z mojego konta na goldsaver.pl – dzień 19-05-2016 r.

 

Perspektywa…

Pozwala mi to uśrednić cenę zakupu w dłuższej perspektywie. Korzystam tutaj ze strategii VCA (value cost averaging), czyli uśrednionej wartości. O co mi chodzi? Obserwuję cenę tego kruszcu i gdy jego cena spada wpłacam więcej, aby więcej kupić. Gdy cena jest mniej korzystna (wyższa) – kupuję za mniejszą cenę. Zgadzam się, że to wymaga trochę zaangażowania z mojej strony, ale nie robię tego częściej niż raz w tygodniu i zajmuje mi to nieco ponad 15 minut. Ale jeśli nawet 15 minut dla Ciebie to „majątek” możesz działać według innej: strategii PCA (pound cost averaging), czyli kosztów uśrednionych. Jak to działa? Zakładasz, że miesięcznie na inwestycję wydajesz np. 100 zł i taką kwotę danego dnia miesiąca (5, 12 czy 27) po prostu przelewasz celem nabycia tylu gramów/sztuk/itp. danego „czegoś” w co inwestujesz, na ile ta „stówka” wystarczy. Proste i naprawdę bardzo łatwe do zautomatyzowania. Jeśli słyszałeś o inwestycjach w fundusze inwestycyjne, to najczęściej wykorzystują one tą strategię. Teoretycznie poświęcasz powiedzmy 10 minut na ustawienie stałego zlecenia, a potem NIC z tym nie potrzebujesz robisz (chyba, że chcesz).

 

Po jakiej cenie to inwestowanie w złoto?

Goldsaver.pl ustala kurs złota dla każdej wpłaty w oparciu o kurs złota podawany przez LBMA (London Bullion Market Association) – rysunek 2. Kurs ten aktualizowany jest dwa razy dziennie: o godzinie 11:30 oraz 16:00 czasu polskiego. Co potem? Trzeba przeliczyć kurs złota na złotówki – i tu jest miejsce, w którym wspomnę o zarobku sklepu (ja się z tym po prostu pogodziłam 🙂 ). Kurs przeliczany jest na złotówki po kursie NBP x 1,086. Mało? Dużo? Dla każdego wydatek na innym poziomie, cena którą płacę za WYGODĘ i ELASTYCZNOŚĆ.

 

LBMA-wykres
Rys. 2. Kurs złota w dolarach amerykańskich – stan na dzień 19-05-2016 r.

 

A czym jest owe magiczne LBMA? To londyński rynek pozagiełdowy, globalny rynek hurtowego obrotu fizycznym złotem oraz srebrem, który tworzą członkowie Stowarzyszenia Londyńskiego Rynku Kruszców (czyli London Bullion Market Association, w skrócie właśnie LBMA). O strukturze, historii i co Cię tam jeszcze interesuje poczytaj tutaj, a ja tylko nadmienię, że z Polski do LBMA należy KGHM Polska Miedź S.A. Według danych ok. 24 mln uncji złota oraz 165 mln uncji srebra zmienia swojego właściciela właśnie na tym rynku.

 

Bonus dla wytrwałych 🙂

Skoro udało Ci się dotrzeć tutaj, może to znaczyć np.:

 1. temat Cię zainteresował i chciałeś dowiedzieć się co mam na ten temat do powiedzenia aż do ostatniej kropki,
 2. chcesz mi „dopiec” w komentarzu i potrzebujesz maksymalnie wiele „haków” na mnie znaleźć,
 3. lubisz kończyć co zaczynasz,
 4. Twoje wewnętrzne „JA” podpowiedziało Ci, że to może się opłacić,
 5. inne (wymień jakie): …

Jeśli obstawiasz 4, to w sumie czemu nie. Za Twoją wytrwałość dam Ci możliwość wygrania srebrnej półuncjowej monety lokacyjnej z pięknym rekinem z rodziny młotowatych (rys. 3).

great-hammerhead-shark-Ag
Rys. 3. Srebrna moneta lokacyjna przedstawiająca rekina z rodziny młotowatych

Zainteresowanie jest? Jeśli tak, to OGŁASZAM KONKURS, którego pełny regulamin znajdziesz na goldsaver.pl. Co trzeba zrobić? Odpowiedz mi w komentarzu na trzy pytania – dwa pierwsze są bardziej techniczne, do „weryfikacji”, a ostatnie jest „na ocenę”:

 1. Ile gram złota jest w jednej uncji złota?

 2. Na czym polega rafincja?

 3. Jaka była Twoja najlepsza inwestycja?

Spośród komentarzy nadesłanych do dnia 5 czerwca 2016 roku do godziny 23:59 czasu polskiego z poprawnymi odpowiedziami na pytanie 1 i 2, wybiorę ten najciekawszy i najbardziej kreatywny – stanowiący odpowiedź na pytanie 3, natomiast WSZYSTKIE będę publikować na FB pod specjalnym wpisem na tą okoliczność 🙂

Wchodzisz w to?

Netografia:

https://goldsaver.pl – sklep internetowy
http://inwestujesobie.pl – artykuły o kruszcach
https://pl.wikipedia.org – procent składany
http://rynekzlota24.pl – informacje o LBMA
https://zloto.bullionvault.pl – wykres bieżący cen złota LBMA

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

1. 31,1034768 g, 2. uzyskanie sztabek inwestycyjnych z polproduktow lub zlomu, 3. Kupienie bardzo okazyjnie auta, ktore okazalo sie mniej zniszczone niz sie wydawalo na poczaku i sprzedanie go za 2-krotna wartosc

Według mnie najważniejsza jest systematyka czyli kupowanie określonej ilości złota i/lub srebra co roku. Na emeryturę uskłada się pokaźny skarbczyk… GoldSaver czy inne tego typu systemy jak np PSGZ (Plan Systematycznego Gromadzenia Złota – chyba Mennicy Skarbowej) myślę że są OK, chociaż nie testowałem. Inwestuję tylko w fizyczne kruszce, żadnych pośredników i najlepiej bez faktury. Kryszce od czasu do czasu są łakomym kąskiem dla Państw Opiekuńczych, nie nalezy o tym zapominać. Wszelkie ślady naszych zakupów mogą zostać wykorzystane (np konfiskata). Zamiast więc częściowych wpłat czyli kupowania uncji na raty warto rozważyć kupowania mniejszych gramatur. Owszem jest to rozwiązanie droższe, ale ma tez zaletę – podzielność. Jeżeli złoto będzie przez nas wykorzystywane w „trudnych czasach” (oby nigdy do tego nie doszło…), to łatwiej będzie nam nim płacić w mniejszych nominałach.

Dziękuję za komentarz.
Sama kupuję też fizycznie zarówno złoto jak i srebro. Akurat inwestowanie z GoldSaver to dla mnie pewna alternatywa i też zależy mi na fizycznym produkcie a nie obietnicy, certyfikacie czy czymś takim. Jak tylko przyjdzie mi pierwsza sztabka – uzupełnię wpis 🙂

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

 • Polecana książka

  • książka Rozgrywka desperata (Wersja elektroniczna (PDF))