Inwestowanie – jaką formę wybrać?

inteligencja finansowa

Zanim rozwinę temat inwestowanie, sugeruję, aby na początek odkryć swój osobisty powód, dla którego chcesz to robić. Następnie przyjrzyj się sobie, swojej obecnej sytuacji finansowej, biorąc pod uwagę takie rzeczy jak: dochody, wydatki, aktywa i pasywa. Jak już uda Ci się zapanować nad domowym budżetem, warto zastanowić się nad tym, co mogę zrobić z nadwyżkami finansowymi (jak już uporam się z przychodami i wydatkami na tyle, by te pierwsze przewyższały te drugie). Dróg jest kilka, ale by zgromadzić więcej pieniędzy (na jakiś większy cel) warto pomyśleć o oszczędzaniu lub inwestowaniu. Jest to proces i dobrze do tego tak podchodzić. Zrób sobie krótki plan inwestycyjny, który pokaże Ci co i jak chcesz osiągnąć.

Oszczędzanie czy inwestowanie?

Zacznę od definicji, aby łatwiej było nam się zrozumieć. Oszczędzanie to proces prowadzący do powstawania oszczędności, czyli zasobów pieniężnych, które nie zostały w danym momencie przeznaczone na zakup dóbr i usług konsumpcyjnych. Inwestowanie natomiast polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Procesowi inwestowania można przypisać 3 podstawowe cechy:

  • rezygnację z bieżącej konsumpcji (czyli wyrzeczenie),
  • rezygnację z bieżących korzyści na rzecz przyszłych (tutaj istotną rolę odgrywa czas),
  • ponoszenie ryzyka, które wynika z faktu, że przyszłość jest niepewna.

W zasadzie podstawową różnicą między oszczędzaniem a inwestowaniem jest występujące ryzyko. O ile przy oszczędzaniu (oraz instrumentach finansowych z oszczędzaniem związanych, np. lokaty) jest ono stosunkowo niewielkie, o tyle przy inwestycjach ryzyko straty zysków czy zainwestowanego kapitału jest raczej spore.

Mój wybór

Ja wybieram aktywne oszczędzanie – czyli inwestowanie z pewnym ryzykiem oraz planem. Ale zanim o tym, w co zainwestować nasze oszczędności, warto chwilę się zastanowić i poszukać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące Twojej przyszłej inwestycji. Spójrz na rysunek i spróbuj odpowiedzieć na pytania. To naprawdę ważne, bo pomaga stworzyć pewien plan 🙂

Inwestowanie – jak się do tego przygotować?

Ile pieniędzy zamierzam przeznaczyć na inwestycję?

Od moich możliwości finansowych będzie zależał rynek, na którym będę w stanie zainwestować. Jeśli będzie to rynek kapitałowy (np. Giełda Papierów Wartościowych, Forex) biorę pod uwagę kwotę prowizji, koniecznych do zapłaty. Zwykle im większe kwoty inwestuję, tym mniejsze prowizje procentowo! płacę. Inwestycje zaczynają się dosłownie od kilku złotych (tyle kosztują niektóre akcje) do milionów złotych (inwestycje alternatywne, np. nieruchomości, sztuka, stare samochody, konie, itd.).

Jaki horyzont inwestycyjny zakładam?

Prościej: jak długo ma trwać inwestycja? Podstawowa kwestia, to jak długo jestem w stanie czekać na potencjalne (pamiętasz ryzyko?) zyski, czyli jak długi horyzont inwestycyjny wybieram. Pamiętaj, że inwestycje długoterminowe to co najmniej 5-10 letni okres, natomiast inwestycje krótkoterminowe zamykamy do 1-2 lat. Muszę liczyć się z tym, że zwykle inwestycje długoterminowe są droższe, trudniej zbywalne (czyli mniej płynne), ale za to potencjalny zysk z nich jest większy. Inwestycje krótkoterminowe z reguły mają mniejszy potencjał zysku, ale tutaj wyjątkiem może być aktywne inwestowanie na rynku kapitałowym.

Jakie ryzyko jestem w stanie zaakceptować?

Wyższe ryzyko istnieje, gdy chcę inwestować w instrumenty finansowe z potencjalnym dużym zyskiem. Mały oczekiwany zysk, to zwykle mniej ryzykowne instrumenty – Ty wybierasz. Młodsi inwestorzy z reguły są skłonni do większego ryzyka, a im starsi się stajemy – zwykle wycofujemy się z ryzykownych inwestycji na rzecz bardziej stabilnych i przewidywalnych. Wiem po sobie J Pamiętaj, że aby minimalizować ryzyko inwestycyjne, warto pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie oraz zdywersyfikować swój portfel (wybierając inwestycje na różnych rynkach).

Jaką płynność mają posiadać moje oszczędności?

Płynność inwestycji to możliwość zamiany moich inwestycji na gotówkę (spieniężenia ich). Generalnie Im większa płynność inwestycji, tym szybciej mogę odzyskać środki, które w niej ulokowałam. Do takich inwestycji należą m.in. papiery wartościowe. Analogicznie mniejsza płynność to dłuższy czas oczekiwania na spieniężenie  inwestycji, dlatego warto zapamiętać, że jeśli planuję szybciej odzyskać zainwestowany kapitał, wybieram bardziej płynne inwestycje.

Mała ściąga dla Ciebie – kliknij i pobierz 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

inteligencja finansowa
Być lubianym – 4 techniki, które pomogą

Jak wzbudzać sympatię? Jak być lubianym? Czy wiesz, co wpływa na jakość Twojego życia? To, co dajesz światu, wróci do Ciebie z podwójną siłą.

  • Polecana książka

    • książka Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej (Wersja drukowana)