Po co Ci inteligencja finansowa? – 8 profitów

inteligencja finansowa

Pieniądze to środek płatniczy pozwalający zaspokoić Twoje potrzeby i to nie tylko te podstawowe. Kupujesz, konsumujesz, wymieniasz na dobra i czerpiesz przy tym wszystkim satysfakcję z ich posiadania. Co zrobić, by było ich więcej?

A może edukacja finansowa?

Rozwiązaniem może być edukacja finansowa. Zetknęłam się z nią po raz pierwszy w dzieciństwie, grając w eurobiznes z kuzynami. Wtedy nie wiedziałam, że tak określa się i że warto ją rozwijać. W szkole nacisk był przecież na czytanie, pisanie, ortografię czy przedmioty ścisłe, a nie na ekonomiczne i tak życiowe zagadnienie, jakim są pieniądze. Świetnie się bawiłam, kupując koleje czy stawiając domki i hotele w poszczególnych miastach. Z wielkim sentymentem wspominam chwile, gdy podczas gier rozwijałam swoje umiejętności.

Po studiach dzięki przyjaciółkom poznałam inną planszówkę – cashflow, która stanowiła zwrotny punkt w mojej karierze. Rozróżnianie podstawowych i tak praktycznych pojęć finansowych jak aktywa, pasywa, zestawienie finansowe i przychód pasywny zmieniło całkowicie moje spojrzenie na temat pieniędzy. Zaczęłam ćwiczyć swoje umiejętności finansowe, zgłębiłam dostępną literaturę, szkoliłam się w Polsce i zagranicą. A co najważniejsze zdobyte informacje wdrażałam w życie, by sprawdzić, co działa, a co nie.

Zrozumiałam, jak wielką potęgę stanowi inteligencja finansowa. Nie charakteryzuje się ona ilością zarobionych pieniędzy. Nie ważne, czy zarabiasz 1000, 2000 czy 10 000 złotych. Istotne jest to, aby sprawiać, by to pieniądze pracowały na Ciebie. By do tego doprowadzić przede wszystkim warto rozwinąć umiejętność liczenia i brania steru w swoje ręce oraz postawić na rozwój.

Co daje Ci inteligencja finansowa?

1. Znając pewne mechanizmy rządzące rynkiem, inaczej poruszasz się po swojej sferze finansów i świecie biznesu.

2. Ta wiedza pozwala Ci umiejętnie zarządzać i pomnażać pieniądze. Monitorujesz swój domowy budżet.

3. Przyczynia się do poprawy życia. Nie martwisz się o to, czy wystarczy Ci na rachunek, jakiś zakup czy dowolny wyjazd.

4. Stajesz się najlepszym doradcą dla samego siebie i z osobami, które oferują Ci jakieś finansowe rozwiązania rozmawiasz jak z partnerem. Nie nabierasz się na pułapki oszustów i omijasz złe transakcje.

5. Zyskujesz pewność siebie w temacie pieniędzy i minimalizujesz ryzyko błędnych decyzji, dzięki zdobytej wiedzy.

6. Wiesz, jak postępować, by mieć więcej środków do dysponowania w domowym budżecie oraz poradzisz sobie z dużą ilością gotówki np. z wygranej czy uzyskanej dzięki swojej pracy.

7. Kalkulujesz i umiesz wyliczyć zwrot z inwestycji. Znasz pojęcia finansowe i potrafisz je wytłumaczyć dziecku.

8. Rozwijasz swoją przedsiębiorczość. Stawiasz sobie cele, bierzesz stery w swoje ręce i podejmujesz działania. Kroczysz wyznaczoną ścieżką wiodącą do spełnienia Twoich pragnień i marzeń.

Od czego zacząć?

Jak widzisz, inteligencja finansowa daje bezpieczeństwo wobec zmiennego świata. Pozwala odnaleźć się w nowych warunkach. I co najważniejsze tą umiejętność jesteś w stanie wyćwiczyć w dowolnym momencie życia. Warto już od najmłodszych lat kształcić dobre nawyki. Polecam Kurs na zamożność, który został stworzony po to, abyś wiedział jak i od czego zacząć inwestowanie. Postaw na swój rozwój i inteligencji finansowej!

Uwielbiam mądre i wiecznie żywe słowa Benjamina Franklina:

„Inwestycja w wiedzę, przynosi zawsze dobre odsetki”.

 I dużo takich odsetek Ci życzę 🙂

Obserwuj

Elżbieta Zwolak

Trener, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Elżbieta Zwolak – przedsiębiorca, trener BiznesTUBE, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych. Wierzę w siłę edukacji finansowej i przedsiębiorczości, bo one pozwalają nakierować potencjał każdego na właściwe tory. Nałogowo uprawiam networking i uwielbiam pomagać innym, dzieląc się informacjami i dostępnymi zasobami. Prywatnie fanka roweru, kawy i zielonej herbaty. To one ładują mnie pozytywną energią, którą obdarzam napotkane osoby. Uśmiecham się i świat uśmiecha się do mnie 🙂 Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inwestycje alternatywne
Dlaczego warto inwestować w samochody i w które najlepiej?

Niektórzy często powtarzają, że na samochodach można tylko stracić. Osoby myślące w ten sposób są jednak w wielkim błędzie!

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

  • Polecana książka

    • książka Sztuka skutecznego życia (Wersja elektroniczna (PDF))