Dlaczego warto inwestować w samochody i w które najlepiej?

inwestycje alternatywne

Mówi się, że kłamstwo powtarzane tysiące razy staje się prawdą, ale to stare powiedzenie nie do końca sprawdziło się w przypadku motoryzacji. Ba, bywa zupełnie odwrotnie. Niektórzy często powtarzają, że na samochodach można tylko stracić. Osoby myślące w ten sposób są jednak w wielkim błędzie!

Oczywiście, inwestycja w motoryzację to proces. Wymaga sporej znajomości rynku, wkładu własnego, cierpliwości i szczęścia. Jednak musisz pamiętać, że każda dziedzina pozwalająca zarobić, wymaga tego samego! I nie ma tu żadnych wyjątków.

Dlaczego w ogóle warto inwestować?

Samochody to bardzo wdzięczny sposób na lokowanie oszczędzonych środków. Dlaczego? Po pierwsze, jest to wyjątkowe i prestiżowe inwestowanie, które przyniesie nie tylko późniejsze zyski, ale też pomoże w utrzymaniu świetnej opinii na temat inwestora. Nie jest tu ważne w jaki sektor aut będzie inwestował – klasyczne czy nowoczesne. Opinia pójdzie w świat.

Twoje lokowanie środków pozwoli też na sporą zabawę i stanie się nowym hobby. Kupując już jeden lub dwa egzemplarze wyjątkowych samochodów będziesz miał świetny środek komunikacji na weekendowy wyjazd lub argument do wybrania się na pobliski zlot. Dodatkowo szperając po aukcjach i wyszukując kolejnych części z pewnością zabijesz mnóstwo czasu.

Trzeci argument za inwestycją w motoryzację jest oczywiście zysk. Ten w niektórych przypadkach jest pokaźny. Wystarczy, że trafisz na odpowiedni egzemplarz.

W jakie samochody najlepiej więc inwestować?

Jeżeli szukasz samochodu, na którym da się zarobić, to skup się najlepiej na dziedzinie motoryzacyjnej, w której będziesz specjalistą. Będzie to ważne w późniejszym rozbudowaniu swojej samochodowej lokaty. Wariantów jest wiele. Najpopularniejszą, ale też jedną z najdroższych jest forma inwestycji w klasyki. To auta, których na rynku jest coraz mniej. Mogą być to modele stare i wysłużone bądź  nowsze, ale wypuszczone np. w kilku egzemplarzach. Ważna będzie tu oryginalność takiego samochodu. Możesz kupić też klasyka, który jest w gorszym stanie i powoli go odbudowywać. To nie tylko fajna inwestycja, ale też niesamowita przygoda!

Niekiedy warto skupić się też na konkretnych typach aut klasycznych. Zarobisz z pewnością na samochodach rodem z PRLu (np. Polonezy, Maluchy), bo ich ceny cały czas rosną. Świetnym motywem będą pojazdy stare, sprzed 40 lat. Jeżeli dysponujesz większymi środkami to pomyśl o zakupie tzw. białych kruków (np. BMW Alpina). W cenie zawsze będą też samochody amerykańskie i japońskie.

Rzadkie auta, to również sposób na zarobek. Przykładowo na Kubie pełno jest aut, których na europejskich drogach nigdy nie zobaczysz. Możesz poszukać też na rynkach w Azji czy – uwaga – Afryce. Na koniec pamiętaj, że nie tylko stare jest w cenie. Nowoczesne, wyróżniające się egzemplarze też będą coraz droższe. Możesz skupić się na samochodach elektrycznych lub autonomicznych, z rozwojem tzw. sztucznej inteligencji. Takie auto zyskuje nawet w momencie zakupu.

Ile można zarobić?

Wszystko zależy od umiejętności inwestora. Niektóre modele Porsche w ciągu 20 lat zwiększyły swoją wartość aż 10 razy! Wiele aut, które jeszcze kilka lat temu kosztowały grosze, dziś na aukcjach warte są krocie. Jednym z takich przykładów jest popularny Maluch. Małe auto na początku drugiego X-lecia XXI wieku warte było od 500 do 1500 złotych (mówimy o egzemplarzach zadbanych). Dziś samochody te wystawione są przez kolekcjonerów za nawet 25 000 złotych!

Oczywiście, w cenę samochodu musisz wliczyć zainwestowane w niego pieniądze. Przy cierpliwości, skrupulatnych nakładach i wyczuciu możesz zarobić nawet 10-krotność ceny, za którą nabyłeś dany egzemplarz.

Pamiętaj o wadach!

Jak praktycznie każda inwestycja, również ta w samochody ma swoje wady. Największą jest chyba wymagany wkład własny. Ten jest spory, bo klasyk z potencjałem (nawet w stanie do remontu) kosztuje sporo pieniędzy już dziś. Nawet jeżeli uda ci się znaleźć jednak tańszy model, to będzie on wymagał kosztownej renowacji, a następnie ciągłego serwisu. Niezbędny będzie też np. garaż!

Zarabianie na motoryzacji to również długotrwały proces. Musisz uzbroić się więc w cierpliwość. Niekiedy dobry zarobek pojawi się dopiero 20, a nawet 30 lat po zakupie samochodu. Ostatnią wadą jest również niewybaczalny brak bierności. Kupując akcje możesz tylko obserwować ich wartość. W przypadku samochodów konieczny jest ciągły serwis i opieka.

Musisz pamiętać o wymianie oleju, co jakiś czas przejechać się autem, sprawdzić jego stan, wstawić nowe filtry itd. Itp. Nie ominie cię też opłacenie OC (chyba, że samochód masz na żółtych tablicach) i robienie przeglądów.

Mimo wszystko pamiętaj, że taka inwestycja bardzo się opłaca!

Wpis gościnny 🙂

Darek Koza

redaktor bloga at Automator
Jest redaktorem bloga o motoryzacji automator.pl
Motoryzacja to jego wielka pasja 🙂
Darek Koza

Latest posts by Darek Koza (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
1
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

inteligencja finansowa
6
Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami

„Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami” to propozycja książkowa, której autorem jest Robert Gwiazdowski. Książka została wydana w 2012 r., ale w mojej opinii to lektura adekwatna i aktualna również dzisiaj.

  • Polecana książka

    • książka Podróże do wnętrza siebie (Wersja audio (MP3))