Co daje coaching? Część 1

rozwój osobisty
2

…czyli z samego chcenia nic się nie zmienia … 

Zastanawiasz się nad pytaniem, co daje coaching? Wiesz, że zmiany bywają frustrujące. Badania pokazują, że nawet pozytywny rezultat naszych działań stresuje. Zawarcie związku małżeńskiego czy założenie własnej firmy, nawet zmiana pracy na lepszą czy wymarzony urlop wiążą się ze stresem. Wszystko dlatego, że porzucamy wtedy ustalone status quo, dotychczas bezpieczne i w miarę przewidywalne.

Zmiana wymaga od nas wejścia na nowy teren, innych zachowań i konfrontacji z tym, co nieznane. To może wzmagać opór wpływając na opóźnienie decyzji i zaniechanie działań. Siły sabotujące bywają podstępne i niezauważone. Poza tym wprowadzenie zmian to misterna operacja, której strategię warto dopasować do temperamentu, charakteru oraz indywidualnej sytuacji danej osoby.

Jak przeprowadzić zmiany?

Na jednych działa przysłowiowy „kij”, a na innych „,marchewka”, jedni potrzebują starannie zaplanowanych małych kroczków, a jeszcze ktoś tzw. „skoku na głęboką wodę”.

Nieocenione w tym procesie są komunikaty zwrotne na temat przebiegu procesu, wspieranie, wzmacnianie i kibicowanie. To podtrzymuje motywację i wytrwałość, które niejednokrotnie decydują o powodzeniu danego przedsięwzięcia.

Przydaje się więc ktoś, kto jest jak trener dla sportowca, czuwa nad każdym elementem danej dyscypliny: przygotowaniem, wykonaniem i oceną miejsca na podium.

Coach jest kimś takim, kto Ci towarzyszy, pilnuje procesu i dzięki znajomości mechanizmów uczenia się i czynników wpływających na zmianę, a także opanowaniu właściwych metod wzmacniania i wydobywania potencjału jest wartościowym gwarantem Twojego sukcesu.

Z coachem jest bezpieczniej, efektywniej i ekologiczniej (z uwzględnieniem wpływu procesu na najbliższe otoczenie). Gdyby osiąganie zamierzeń było takie proste to każdy bez problemów rzucałby palenie, niechcianą pracę czy zyskiwał udany związek lub większe zarobki.

Co odróżnia ludzi, którzy z powodzeniem realizują swoje cele od tych, którzy porzucają swoje marzenia?

Ludzie sukcesu stawiają sobie odpowiednie poprzeczki (cel musi być Twój, a nie otoczenia, zgodny z Twoimi wartościami, możliwościami i odpowiednio skonstruowany, żeby przyciągał, a nie odpychał).

Ludzie sukcesu są wytrwali i konsekwentni, wyciągają ważną naukę z porażek i znajdują satysfakcję w podążaniu do celu niż samym jego zdobyciu. Ludzi sukcesu dostrzegają więcej możliwości, wykazują kreatywność w myśleniu i działaniach (nie wpuszczą ich jednymi drzwiami to szukają następnych).

Ludzie sukcesu wykazują asertywność którą widać po jasnym, klarownym i bezpośrednim komunikowaniu się oraz pozytywnej, życzliwej postawie wobec siebie i innych.

Ludzie sukcesu działają zamiast szukać wymówek i usprawiedliwień.

Powyższe umiejętności i kompetencje bywają ubocznymi efektami zdobywania swoich celów, np. w procesie coachingu. Nie można się ich nauczyć w oderwaniu od życia i działania, ogarnąć jedynie intelektem. Do nauki jazdy na rowerze potrzebny jest sprzęt, aby pływać potrzebujesz basenu. Doświadczenie jest ważniejsze, bo angażuje wszystkie sfery osobowości: umysł, ciało i emocje, a to, co sami przeżyliśmy lepiej pamiętamy i jest dla nas najwartościowszym źródłem nauki i wiedzy o sobie. Teraz już widzisz, co daje coaching.

 

Dominika Borowska-Stasica

Psycholog, coach, terapeuta i trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Pracuje metodą coachingu indywidualnego i grupowego nad osiąganiem pełni - możliwości, zasobów i potencjału. Ceni sobie autentyczność, relacyjność i kreatywność, w wolnym czasie praktykuje medytację i świadome oddychanie. Interesuje się ekspresją siebie poprzez taniec, ruch i tworzenie mandali.

Latest posts by Dominika Borowska-Stasica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Strach nie istnieje (Wersja audio (MP3))