Czym są dobre relacje? 7 zasad udanego związku

rozwój osobisty
 • Dobre relacje, czyli jakie?
 • Po czym poznać dobrą relację?
 • Co składa się na udany związek?
 • Czy dobre relacje oznaczają brak kłótni?

Z takimi pytaniami zwracają się do mnie klienci, którzy chcą popracować nad swoimi związkami. Często pytam ich, jak właściwie rozumieją dobre relacje. W odpowiedzi słyszę:
„Dobra relacja jest wtedy, gdy się wzajemnie rozumiemy”.
„Czuję, że mam dobrą relację, kiedy jest między nami więź”.
„Dobra relacja to taka, w której mogę być naprawdę sobą”.

A czym dla Ciebie jest udany związek?

Relacje potrzebne są nam jak powietrze. Wszak jak powiedział Thomas Merton: „Nikt nie jest samotną wyspą”. Dobrze, jeśli powietrze, którym oddychamy, jest czyste i rześkie. Tylko wówczas może nas odżywiać i wzmacniać. Tak samo jest z relacjami.

Towarzyszą nam w życiu od chwili narodzin i albo stanowią źródło siły i przyjemnych odniesień, albo zaczynają kojarzyć się z czymś trudnym i nieprzewidywalnym, czego na wszelki wypadek lepiej unikać. Nie da się całkowicie uciec od relacji, tak jak nie można się nie komunikować. Żyjemy w odniesieniu do wszystkiego, także do samych siebie .

Po czym poznać dobre relacje?

Amerykański profesor psychologii John Gottman sformułował 7 zasad udanego związku. Co prawda odnosił swoje teorie do par małżeńskich, ale reguły te wydają się mieć bardziej uniwersalne znaczenie:

 1. W związku dającym satysfakcję obu stronom partnerzy dobrze się znają i wiedzę o sobie wciąż uaktualniają. To czyni ich gotowymi na nieuchronne zmiany w relacji i zabezpiecza przed dramatycznym zastanawianiem się po latach:
  Kim jest ten łysiejący facet na kanapie?
  Co to za rozczochrana baba w szlafroku?
 2. Partnerzy w dobrym związku pielęgnują w sobie uczucia sympatii, uznania i podziwu. W ich relacji pada dużo słów podkreślających zażyłość oraz wzajemną akceptację. Szkiełko naukowca zauważyło, iż stosunek wzmacniających komunikatów do negatywnych w takich związkach wynosi 5:1. Tymczasem w związkach nieudanych na pięć dobrych słów co najmniej cztery są dotkliwe.
 3. Ludzie tworzący satysfakcjonujące relacje zwracają na siebie uwagę. Nie zbywają swoich wypowiedzi obojętnością, potrafią włączyć się w to, co przeżywa partner, nie tylko w sprawach dużej wagi, ale codziennych drobiazgach. W takim związku jest dobra energia: ludzie potwierdzają nawzajem, że to, co mówi druga strona, jest dla nich istotne i angażujące, często okazują entuzjazm dla swoich propozycji. Doceniają też swoje intencje, nie tylko skutki zachowań.
 4. W szczęśliwych związkach partnerzy są gotowi ulegać wpływowi drugiej strony. Uznają swoją równorzędność przy podejmowaniu decyzji, szanują się, potrafią dzielić się władzą. Umieją wypracowywać kompromisy, ustępować i uczyć się od siebie nawzajem.
 5. Partnerów, między którymi jest szczególna zażyłość, cechuje inne podejście do sytuacji konfliktowych. Starają się oni rozpoczynać rozmowę w sposób łagodny, a gdy spór się zaostrza, podejmują próby ratowania dobrej relacji: przepraszają, wycofują raniące słowa, obniżają temperaturę konfliktu doceniając partnera lub okazując mu współczucie. Są też w stanie przyznać się do błędu i szukać kompromisu.
 6. Ludzie szczęśliwi w związku to ci, którzy rozwiązują na bieżąco problemy, które rzeczywiście da się rozwiązać. Ale nauczyli się też akceptować, że pewne konflikty pozostaną bez rozwiązania. Trudno wypracować kompromis w kwestiach wartości czy różnych osobistych preferencji dotyczących spędzania wolnego czasu czy zainteresowań. Można natomiast nauczyć się z tymi różnicami żyć, rozumiejąc i szanując to, co kryje się za taką lub inną postawą partnera. I w ten sposób pokonać sytuacje, które wydają się bez wyjścia. W dobrej relacji nie chodzi o to, by zgadzać się we wszystkim, ale by pozostawać otwartym na odmienność partnera. Można dzielące różnice włączyć jako charakterystyczny aspekt związku, czyniąc go jedynym w swoim rodzaju.
 7. I wreszcie to, co wyróżnia spełnione związki to ich duchowy wymiar. Pozwala on przeżywać partnerom poczucie wspólnoty i silnych więzi. Szczęśliwe pary podsycają to poczucie, tworząc wspólne rytuały, zwyczaje, wspólne cele. Wzmacniają w ten sposób przekonanie, że do różnych rzeczy doszli razem. To staje się spoiwem wzmacniającym związek, czyniąc go odporniejszym na pęknięcia i rozpad.

Jeśli relacja, na której nam szczególnie zależy, nie spełnia któregoś z powyższych punktów nie musi być to od razu sygnałem do niepokoju. Polecałabym wówczas większą koncentrację na tychże aspektach i obserwowanie, jaki mają wpływ na funkcjonowanie związku. Ewentualnie można poczynić małe kroki w kierunku zadbania o ów niedopieszczony obszar i … zobaczyć, jak to zadziała na partnerów i całokształt łączących ich stosunków.

A co jeśli więcej kwestii budzi nasze wątpliwości i stanowi niewiadome lub kiedy zauważamy w sobie wyraźne braki i niedobory cech lub umiejętności potrzebnych do tworzenia udanych związków? Wówczas polecam skorzystać z bogatej oferty specjalistów i/lub ekspertów od komunikacji, asertywności, pewności siebie, radzenia sobie ze stresem lub … tworzenia udanych związków :]

Dominika Borowska-Stasica

Psycholog, coach, terapeuta i trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Pracuje metodą coachingu indywidualnego i grupowego nad osiąganiem pełni - możliwości, zasobów i potencjału. Ceni sobie autentyczność, relacyjność i kreatywność, w wolnym czasie praktykuje medytację i świadome oddychanie. Interesuje się ekspresją siebie poprzez taniec, ruch i tworzenie mandali.

Latest posts by Dominika Borowska-Stasica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

 • Polecana książka

  • książka Zbuduj swój wizerunek (Wersja elektroniczna (PDF))