Coaching grupowy – kiedy 2+2 = 5

rozwój osobisty

Coaching grupowy – czym jest dla mnie?

Przede wszystkim rozumiem go tak, jak pracujący całe życie z grupami egzystencjalista Carl R. Rogers:

„Dzięki własnym doświadczeniom wiem, że kiedy udaje mi się wprowadzić klimat szczerości, docenienia i zrozumienia, dzieją się wspaniałe rzeczy. Jednostki i grupy w takim klimacie zyskują na elastyczności, przestają żyć statycznie, odchodzą od zależności na rzecz autonomii od postaw obronnych do samoakceptacji, od przewidywalności do twórczej nieprzewidywalności. Stanowią żywy dowód dążenia do samourzeczywistnienia człowieka”

W sprzyjających warunkach grupowych tworzy się klimat wzajemnego wsparcia, akceptacji i otwartości w którym ludzie po prostu dobrze i bezpiecznie się ze sobą czują. Jestem przekonana, że taka atmosfera jest najlepszym fundamentem rozwoju i uczenia się, szczególnie interpersonalnego.

Coaching grupowy – co dzieje się na spotkaniach Coachingowej Grupy Rozwojowej?

W trakcie poszczególnych spotkań grupa przechodzi przez to, co wydarza się również podczas indywidualnego coachingu. Na początku poznajemy się, ustalamy zasady wspólnej pracy i określamy cele nad których osiąganiem będziemy pracować. Potem stopniowo uczymy się metod i narzędzi pomocnych w realizacji założonego planu. Oczywiście jak to w życiu i coachingu bywa po drodze modyfikujemy pierwotne cele i priorytety, przyglądamy się ewentualnym przeszkodom i traktujemy każdą sytuację pod kątem możliwości i coachingowej idei proaktywnego działania.

Coaching grupowy – jakich konkretnie narzędzi dostarcza Coachingowa Grupa Rozwojowa?

Na każdym ze spotkań szlifujemy umiejętność zadawania odpowiednich pytań, które poszerzają perspektywę patrzenia na trudne sytuacje, pobudzają twórcze myślenie i generowanie nowych pomysłów. Uczymy się więc min. pytań rozbrajających negatywne przekonania ale też takich, które docierają do sedna naszego doświadczenia oraz pomagają odkryć źródła potrzebnych zasobów.

Ponadto ukonkretniamy swoje cele i poszukujemy różnych możliwości ich realizacji. Na ogół od 3 spotkania praktykujemy metodę Action Learning (uczenie się w działaniu), która przypomina sytuację w której grupa jest coachem, a jeden z uczestników pełni rolę klienta.

Coaching grupowy – co zyskuje absolwent Coachingowej Grupy Rozwojowej?

Korzyści, jakie wynosi każdy z uczestników przejawiają się na płaszczyźnie osobistej, grupowej oraz społecznej. Grupa stanowi przestrzeń do uczenia się, rozwoju, wzajemnego wspierania i wymiany doświadczeń, a także motywowania do podążania wyznaczoną ścieżką.

Po każdym spotkaniu uczestnicy otrzymują zadanie domowe i podsumowujące maile z inspirującymi, uzupełniającymi materiałami, które pozwalają utrzymać ciągłość procesu i zachęcają do wdrażania i testowania w życiu codziennym wypracowanych na grupie osiągnięć i poznanych treści. Uczestnicy często mówią o korzystnych zmianach takich jak: polepszenie samopoczucia, zdrowsze myślenie o sobie i swoim życiu, większa pewność siebie oraz efektywniejsze działania, również w kontaktach międzyludzkich.

Grupa jest czymś więcej niż sumą tego, co wnosi każdy z jej członków, często stanowi lustro w którym przyglądamy się naszym mocnym i słabym stronom, weryfikujemy swój wizerunek, odrzucamy maski zbliżając się do prawdziwego „ja”. Jest też miejscem bezpiecznego próbowania nowych zachowań i sprawdzania rozwiązań.

Coachingowa Grupa Rozwojowa (CGR) łączy więc rozwój oraz zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności coachingowych. Można je potem z powodzeniem wykorzystać wspierając własny proces samorealizacji jak i wzrost i rozwój ludzi, z którymi na co dzień żyjemy i pracujemy. Absolwenci CGR otrzymują zaświadczenie zgodne z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Coaching grupowy – jakie tematy są poruszane na forum grupy i sesjach Action Learning?

Często są to kwestie związane z życiem codziennym (prywatnym i zawodowym), relacjami z innymi ludźmi, asertywnością, radzeniem sobie ze stresem, trudnymi emocjami i zdobywaniem większej pewności siebie. Czasami spotkania grupy koncentrują się na aktualnych wydarzeniach i przeżyciach uczestniczących, które w danym momencie są dla nich ważne. Niekiedy uczestnicy tworzą listę „spraw do osiągnięcia/poruszenia/zmiany”, które stanowią „dyżurne tematy” do pracy w parach lub grupie.

Coaching grupowy – kto może wziąć udział w CGR?

Uczestnikiem Coachingowej Grupy Rozwojowej może zostać w zasadzie każdy, kto ceni sobie rozwój, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności oraz jest otwarty na doświadczenie wzajemnego uczenia się. W poprzednich edycjach brały udział osoby, które na co dzień pracują z innymi: trenerzy, coache, liderzy grup i psychoterapeuci ale też menedżerowie, studenci, doradcy jak i zwyczajnie zainteresowani samodoskonaleniem.

„Wiem natomiast, że jeżeli ktoś chce się czegoś nauczyć – to się nauczy. Być może nauczyciel to facylitator, osoba, która rozkłada to wszystko przed innymi i pokazuje, jakie to fascynujące i cudowne, po czym zaprasza ich na ucztę.” /Carl R. Rogers/

Zapraszam na taką ucztę hołdując jednocześnie słowom Lao Tsu, że:

„Aby prowadzić ludzi-idź za nimi. Dzieło najlepszego lidera widać po tym, że ludzie mówią: zrobiliśmy to sami!”

Coachingowa Grupa Rozwojowa czeka na Ciebie.

Zainteresowała Cię ta forma rozwoju? Jak tak, to napisz do koordynatora coachingu grupowego w Krakowie: elzbieta.zwolak@biznestube.pl

Dominika Borowska-Stasica

Psycholog, coach, terapeuta i trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Pracuje metodą coachingu indywidualnego i grupowego nad osiąganiem pełni - możliwości, zasobów i potencjału. Ceni sobie autentyczność, relacyjność i kreatywność, w wolnym czasie praktykuje medytację i świadome oddychanie. Interesuje się ekspresją siebie poprzez taniec, ruch i tworzenie mandali.

Latest posts by Dominika Borowska-Stasica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
1
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Odzyskaj Swoją MOC (Wersja audio (MP3))