Najem nieruchomości – co warto o nim wiedzieć?

najem-nieruchomosci
nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

Zakup nieruchomości to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu, która dodatkowo wiąże się z dużym stresem. Decyzja, która niejednokrotnie łączy nas na wiele lat z bankiem, w którym zaciągamy pożyczkę na realizację marzenia o posiadaniu własnego „M”. Własne mieszkanie to zapewnienie jednej z naszych podstawowych potrzeb z piramidy potrzeb Maslowa – bezpieczeństwa. Jednak poprzez inwestowanie w nieruchomości można zbudować przychód pasywny.

Czytelniku, a czy Ty zastanawiałeś się kiedyś nad zakupem nieruchomości pod wynajem? By wynajmując takie mieszkanie pomóc innym, których nie stać na samodzielne zapewnienie tej – jakże ważnej – potrzeby bezpieczeństwa? A robiąc to mądrze, także utrzymywać się z najmu? Jak kupić taką nieruchomość i w jaki sposób nią zarządzać, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał? Dlaczego Ty także nie mógłbyś mieć przychodu pasywnego z najmu?!

Wynajem nieruchomości jako model biznesowy

Wynajmowanie mieszkania jest prostym, intuicyjnie zrozumiałym modelem biznesu (rys. 1). Każdy z nas gdzieś mieszka, więc znamy potrzeby najemcy – to taki człowiek jak my. Dobrze kupiony lokal mieszkalny zapewnia stabilny przychód na długie lata, łączy zyski ze wzrostu wartości nieruchomości z bieżącym przepływem pieniężnym. To naprawdę proste! Jak już kupisz odpowiednią nieruchomości, wystarczy tylko ogłaszać – w zależności od klienta docelowego możliwości jest naprawdę sporo, pokazywać i z dobrze wyselekcjonowanym najemcą podpisać umowę, która będzie chronić przede wszystkim Twoje interesy. Potem zostaję „doglądanie” lokalu, spełnianie ewentualnych oczekiwań najemcy (w zależności od wcześniejszych ustaleń) i w pozytywnej atmosferze przyjąć rezygnację, gdy umowa wygaśnie a którakolwiek ze stron nie chce dalszej współpracy.

najem nieruchomości
Rys. 1. Wynajem mieszkania jako proces

Co jeszcze?

Warto sobie uświadomić, że posiadanie mieszkania to także pewne koszty. Wg wyborcza.biz przykładowy rachunek czteroosobowej rodziny związany z mieszkaniem to prawie 900 zł (rys. 2). W tej kwocie mieszczą się: czynsz (uzależniony m.in.: od metrażu mieszkania, ilości zgłoszonych zamieszkujących osób oraz podmiotu prowadzącego administrację: wspólnota, spółdzielnia itp.), w skład którego często wchodzi woda i ścieki, wywóz śmieci oraz centralne ogrzewanie. A dodatkowo należy pamiętać o mediach takich jak prąd czy gaz. Oczywiście wysokość opłat będzie zależna od rodzaju ogrzewania (centralne ogrzewanie czy też piece gazowe/elektryczne) czy ilości zużytej wody. Dlaczego o tym wspominam? Bo w przypadku najmu warto zastanowić się kto te media będzie fizycznie opłacał – najemca czy my, jako właściciele – i w jaki sposób będziemy to później rozliczać.

najem nieruchomości
Rys. 2. Przykładowy rachunek czteroosobowej rodziny [Źródło danych: wyborcza.biz]

Chcę Cię trochę uspokoić – opłaty dla dwóch osób w ok. 40 metrowym mieszkaniu spółdzielczym w Krakowie, z uwzględnieniem wody i wywozu śmieci w czynszu, to obecnie około 360 zł. Do tego należy dodać prąd i gaz (w starszym budownictwie instalacje gazowe zasilają przepływowe piece do wody („junkersy”) oraz palniki w kuchenkach – średnia miesięczna za te media to ok. 140 zł. To najemcy bezwzględnie powinni pokrywać w opłatach za mieszkanie plus do tego czynsz dla Ciebie, jako właściciela. I tu rodzi się pytanie – ile sobie zażyczyć? Z pomocą przyjdzie rozejrzenie się po ogłoszeniach z ofertami wynajmu podobnych lokali do naszego – w sensie metrażu, wyposażenia i przede wszystkim lokalizacji.

Ale to nie miejsce na rozwinięcie tego tematu…

Jeśli planujesz zostać inwestorem w nieruchomości, tylko nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę zapraszam Cię na szkolenie online ABC Nieruchomości. Gdy je ukończysz otworzysz swój umysł na inwestowanie w nieruchomości i zaczniesz dostrzegać prawdziwe okazje!

Zapamiętaj te słowa: „WIEDZA DODAJE PEWNOŚCI SIEBIE… ZACZNIJ DZIAŁAĆ!!!”

* W niniejszym opracowaniu wykorzystano m.in. informacje uzyskane w rozmowach z doradcami, niepublikowane materiały ze szkoleń w zakresie inwestowania w nieruchomości oraz własne doświadczenie w tym temacie.

 

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Prawa sukcesu. Tom XI i Tom XII (Wersja audio (Audio CD))