Być lubianym – 4 techniki, które pomogą

inteligencja finansowa

Czy wiesz, co wpływa na jakość Twojego życia?

Odpowiedź jest bardzo prosta – wybór, ale niekoniecznie dokonywany przez Ciebie. Tak, w rzeczywistości o Twoim życiu decydują wybory innych ludzi.

Niewiarygodne, a jednak. Chcesz dostać pracę ? – decyzja, czy ją dostaniesz, czy zostaniesz odrzucony zależy do rekrutera. Chciałbyś otrzymać podwyżkę? – tym razem decyzja należy do Twojego szefa.

Pamiętaj zatem –  im większą wzbudzasz sympatię, tym większa szansa no to, że to właśnie Ty będziesz adresatem korzystnych dla Ciebie wyborów.

Jak być lubianym? Poniżej przedstawię Ci kilka technik budowania sympatii, dobrego nastroju, pozytywnych uczuć u ludzi w Twoim otoczeniu. Stosując je, zyskasz radość, satysfakcję oraz wywołasz uśmiech na twarzach swoich rozmówców oraz zmotywujesz ich do działania.

Pamiętaj, o tym, że „To, co dajesz światu, wróci do Ciebie z podwójną siłą”

Jak być lubianym przez innych?

Technika nr 1: Czy wygląd zewnętrzny ma znaczenie?

Podobno to nie szata zdobi człowieka, ale to szczera prawda, że atrakcyjność fizyczna jest powiązana z sympatią. To, jak wyglądasz, ma wpływ na konkretny obraz Twojej osoby w oczach rozmówcy.

„Kobiety o krótkich modnie ułożonych włosach, są postrzegane, jako bardziej kompetentne od kobiet posiadających włosy dłuższe. Mężczyzn z długimi włosami uważa się za nonkonformistów, zaś łysiejący panowie, próbujący zakryć swoją łysinę, są oceniani przez innych, jako Ci, którzy desperacko chcą podnieść swoją samoocenę”.

Ludzie atrakcyjni, zadbani mają większy wpływ na innych, szybciej wzbudzają sympatię niż ludzie nieatrakcyjni. Może pomysłem, aby być lubianym jest zmiana w Twoim wyglądzie zewnętrznym. Pamiętaj, że ta zmiana powinna współgrać z Twoją osobowością. Po prostu czujesz się dobrze z samym sobą.

Technika nr 2: Jak skonstruować komplement, który sprawi radość odbiorcy.

Porównajmy dwa przykłady:

1. „Ah, jaki Pan jest inteligentny i błyskotliwy”

2. „Wie Pan, podczas przemówienia poruszył Pan wiele interesujących i nieznanych mi wcześniej kwestii. (…) Jest pan naprawdę inteligentnym i błyskotliwym człowiekiem”

Która wypowiedź bardziej Cię przekonuje?  Myślę, że druga, gdyż zbudowana jest od analizy do syntezy, od argumentu do podsumowania.

Zamiast prawić nieprzemyślane komplementy, lepiej najpierw podaj argument dla pochwały, którą i tak masz zamiar wygłosić. W ten sposób Twoje pochwały będą przyjmowane przez innych, jako prawdziwe. Dzięki nim zbudujesz dobry kontakt z swoim rozmówcą.

Technika nr 3: Jak za pomocą drobnych gestów być lubianym?

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie znaczenie mają gesty? Gesty, dzięki którym możesz budować relacje (np. mrugnięcie powieką, przyjazne poklepanie kogoś po plecach, pokazanie gestu OK).

Wszystkie te drobne gesty kreują Twój wizerunek.

Pamiętaj, że wykonując drobne gesty sympatii w obecności kilku osób, kreujesz wizerunek osoby sympatycznej nie tylko w oczach tego, którego dotyczą one bezpośrednio.

Technika nr 4: Czy powinienem uchodzić za ideał?

Jeżeli potrafisz spojrzeć na siebie z dystansem, śmiać się z samego siebie, w oczach innych jesteś automatycznie postrzegany jako osoba otwarta i sympatyczna.

Przeanalizujmy pewien przykład: podczas spotkania biznesowego nagle poczułeś przerażający głód, a na dodatek zaczęło Ci burczeć w brzuchu. Co powinieneś zrobić?

a) Udawać, że nic nie słyszysz, pominąć ten fakt milczeniem i nadal kontynuować spotkanie.

b) Przeprosić rozmówcę i przyznać, że nie zdążyłeś zjeść śniadania.

c) Uśmiechnąć się do rozmówcy, spojrzeć na swój brzuch i powiedzieć: „Mój drogi żołądku, nie wtrącaj się i daj nam skończyć rozmowę”.

Najlepszym wyjściem jest… opcja c), dzięki której pokazujesz swojemu rozmówcy dystans do samego siebie. Wykorzystujesz drobne gafy i potknięcia w celu budowania dobrego kontaktu.

To tylko niektóre narzędzia do wykorzystania – dzięki nim staniesz się osoba sympatyczną i lubianą, a to na pewno przełoży się na całe Twoje życie. Zobaczysz, że… po prostu opłaca się być sympatycznym człowiekiem!

_______

Artykuł zainspirowany lekturą książki K. Pankiewicza, Sympatyczna perswazja, Gliwice 2009, Wydawnictwo HELION.

 

Monika Pawlica

Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży, ponad wszystko ceni pracę z i dla dzieci oraz młodzieży. Szukając swojego miejsca w życiu, zawsze najlepiej czuła się wśród dzieci i młodzieży. To z nimi ma najlepszy kontakt i zawiera najtrwalsze przyjaźnie. Kreatorka nietypowych rozwiązań, scenariuszy szkoleń, warsztatów oraz dziecięcych i nastoletnich uśmiechów. Umiejętności, które kształci, określane są jako kompetencje przyszłości - kompetencje XXI wieku. To one właśnie mają zwiększyć szanse młodych ludzi na sukces w życiu zawodowym, prywatnym, społecznym. Uwielbia spinning, narty i czekoladę, ale najważniejsza jednak dla niej jest: skuteczna nauka - poprzez dobrą zabawę! Możesz znaleźć mnie na: , Facebook i Twitter.

Latest posts by Monika Pawlica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Inwestuj we własny etat (Wersja drukowana)