Być bogatym, czyli tworzenie bogactwa w 5 krokach

byc-bogatym
inteligencja finansowa
8

Jakim człowiekiem chcesz zostać? Być zamożnym czy być bogatym? Dla wielu są to synonimy, ale czy na pewno? Bogactwo jest trudniej zmierzyć – gdy na koncie mam milion złotych na pewno jestem bogatsza od osoby, która na koncie nie ma nic, ale pewnie poczuję się biedna wobec kogoś, kto tych zer na koncie między „1” a „,” ma wieeeeeele (np. 10 – 10 000 000 000,00) i nie są to PLN, tylko $ amerykańskie – a co 🙂

Bogactwo definiuje się kwotą pieniędzy i zawsze ktoś od kogoś będzie bogatszy, ale nie każdy zostanie miliarderem. Zamożność natomiast to inna bajka, dostępna dla wielu osób. Cóż to takiego? Zamożność określa ilość dni / miesięcy / lat, jaką uda Ci się przeżyć na dotychczasowym poziomie (czyli bez rezygnowania z ulubionych przyjemności), gdy przestaniesz dostawać pensję. Żyjesz tylko z oszczędności oraz inwestycji, np. przepływy z tytułu najmu nieruchomości czy opłat licencyjnych za program Twojego autorstwa. Jak to policzyć?

Być bogatym - zamożność

Gdy moje oszczędności wynoszą 5000 zł, a na życie ogółem wydaję 2500 zł miesięcznie, to moja zamożność wynosi 2 miesiące (5000 zł / 2500 zł/m-c = 2 miesiące). Inny przykład: gdy miesięcznie z tytułu najmu otrzymuję 2500 zł miesięcznie, a ponadto miesięcznie jako odsetki z założonej lokaty dostaję 100 zł miesięcznie, to zakładając miesięczne wydatki na poziomie 2500 zł/m-c, moja zamożności jest nieskończona! Nie dość, że opłacę wszystkie swoje koszty, to jeszcze co miesiąc zostanie mi 100 zł, które mogę znów zainwestować. Taki stan nazywamy wolnością finansową – nie musisz zatrudniać się, aby pracować dla pieniędzy, bo zatrudniasz pieniądze, aby pracowały dla Ciebie 🙂

Jak to osiągnąć? Recepta jest prosta, pytanie, czy umiesz się do niej zastosować?

Być bogatym OSIĄGAJ WYŻSZE DOCHODY

Pracuj, gdzie pracujesz (jeśli chcesz), ale spróbuj robiąc to samo zarobić więcej. Chodzi o Twoją efektywność i wartość, którą dajesz firmie. Po prostu musisz zwiększyć swoją wartość, aby mogli Ci więcej zapłacić. Twoja wiedza, umiejętności, inteligencja – rozwijaj je. Abstrahuję od tego, że może warto zostać przedsiębiorcą – a wtedy limit Twoich przychodów jest praktycznie ograniczony tylko kondycją przedsięwzięcia, którym zawiadujesz 🙂

Zgadzam się, że kiedyś było łatwiej. Ukończenie dodatkowego kursu czy nauczenie języka obcego pozwalało Ci awansować i zarabiać więcej. Dziś już na początku kariery zawodowej wiele wymaga się od potencjalnych pracowników, dlatego poszukaj czegoś innego, nowego – obszaru, który będzie bezcenny dla Twojego pracodawcy.

Być bogatymUTRZYMAJ SWOJE BOGACTWO

Znam wielu ludzi, którzy zarabiają o wiele więcej niż ja, a są biedniejsi. Nie umieją tego bogactwa zatrzymać, wydają często o wiele więcej niż zarabiają, popadają w spiralę długów i zaczyna się kłopot. Co trzeba zmienić, aby obrócić trend? Najprostsze rozwiązanie to wydawanie mniej niż się zarabia i inwestowanie powstałej różnicy. Po co? By zabezpieczyć swoje bogactwo na dłużej niż miesiąc czy rok 🙂

Zacznij ZARZĄDZAĆ swoimi pieniędzmi, przeznaczając określony procent dochodów na inwestycje. 10% może 3% – nie wiem na ile możesz sobie pozwolić, ale nie tyle kwota ma znaczenie, co wyrobienie w sobie określonego nawyku. Zarządzanie pieniędzmi to głównie skupienie się na wydatkach. Planujesz przychody z obecnych inwestycji czy innych źródeł, ale to od wysokości wydatków będzie zależała Twoja kondycja finansowa. Pamiętaj o tym!

Być bogatymPOMNAŻAJ BOGACTWO, KTÓRE MASZ

Wiesz już, żeby wydawać mniej niż zarabiasz i aby inwestować powstającą różnicę. To ważny krok, ale posuń się jeszcze dalej – zacznij inwestować zyski ze swoich inwestycji, a potem kolejne zyski z zysków poprzedniej inwestycji. I tak robi się efekt kuli śnieżnej – w ten sposób zwielokrotnisz swój majątek.

Zatrudniaj pieniądze do ciężkiej pracy (gdzie? Przeczytaj artykuł ZATRUDNIĆ PIENIĄDZE). One zarabiają, a Ty reinwestujesz wypracowane przez nie zyski (a przynajmniej 50% z nich). Tutaj warto popracować nad swoimi celami finansowymi – co chcesz osiągnąć? w jakim czasie? jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować? Itd. O tym dowiesz się z kursu on-line (zapytaj o szczegóły) 🙂

Być bogatymOCHRANIAJ WŁASNE BOGACTWO

Szukaj prawnych sposobów ochrony Twojego majątku. Ludzie mówią, że to dużo kosztuje, a ja twierdze, że dużo kosztuje, gdy ktoś Ci to zabierze, bo nie chroniłeś tego zbyt dobrze. Warto chronić swoją własność, zarówno tę materialną jak i niematerialną: pomysły, know-how, programy, licencje…

Bogaci ludzie nie ukrywają swojego majątku – Ty też nie musisz. Wiesz, co robią bogaci ze swoim bogactwem czy majątkiem? Po prostu go STRZEGĄ – i Tobie też dobrze to radzę 🙂

Być bogatymCZERP RADOŚĆ ZE SWOJEGO BOGACTWA

Jak już zaliczysz poprzednie cztery etapy, nie osiadaj na laurach. Przed Tobą najważniejszy krok – czerpanie autentycznej radości z tego, co zgromadziłeś. Pieniądze nie mogą być celem samym w sobie, mają być środkiem do tego, byś czuł się lepiej, byś żył lepiej… Chodzi o inną jakość Twojego życia.

Jeśli tego nie rozumiesz, to zrób proszę pewne doświadczenie. Pójdź do jednej z lepszych restauracji w Twoim mieście i zamów z karty to, na co autentycznie masz ochotę. Jest tylko jeden warunek – nie patrzysz na prawą stronę menu (to ta, gdzie umieszczane są ceny). Przygotuj swoje finanse na tę okoliczność, ale spożywając to, co zamówisz, skup się na odczuwaniu tego sobą – nie na myśleniu „Rany, ile ja za to zapłacę?!” A gdy już zjesz, kelner sprzątnie, uregulujesz rachunek i wyjdziesz – uśmiechnij się do świata i poproś, by prawa strona menu nigdy więcej nie byłą dla Ciebie ważna. Ty jesteś ważny w Twoim życiu, więc skup się na sobie – przynajmniej czasem 🙂

Jak to docenisz, będziesz gotowy na kolejny poziom – by czerpać radość ze swojego bogactwa dzieląc się z innymi… Dzielenie się z potrzebującymi ma niesamowitą siłę i ogromną wartość, ale w pełni docenisz je dopiero wtedy, gdy Tobie niczego nie będzie brak!

* * *

Pamiętaj, że „życie jest darem i daje nam przywilej, możliwość i obowiązek podarowania czegoś w zamian poprzez stawanie się coraz lepszym” (Anthony Robbins). Powodzenia w realizacji Twoich celów – zarówno tych osobistych czy zawodowych, jak i tych materialnych, związanych z finansami. Trzymam kciuki!

* * *

Artykuł inspirowany jednym z rozdziałów książki „Obudź w sobie olbrzyma”, którą napisał Anthony Robbins 🙂

* * 

 

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Witam

Zgadzam się z Tobą co do kroków, które wymieniłaś. Choć te pierwsze (szczególnie dla osoby początkującej) wydają się bardzo trudne ale jak ma się własne życie we własnych rękach to nie można przecież go zmarnować, a ciężka praca przynosi radość jak widzimy owoce 🙂
Bardzo podoba mi się zakończenie. Napisałaś żeby „czerpać radość dzieląc się z innymi” ale właśnie ten warunek…żeby dającemu niczego nie brakowało, bo wtedy może pomagać bez lęku, że jemu samemu zabraknie i będzie w opresji.
Myślę też, że ludzie którzy pracą dorobili się zamożności mogą efektywniej pomagać, nie dając będącym w potrzebie tylko ryby ale też uczyć i wymagać, żeby sami potrzebujący przejęli wędkę i aby pomoc szła dalej.
Chciałam Ci podziękować za ten artykuł 🙂

Pozdrawiam
Ania

Aniu to ja dziękuję Tobie: za przeczytanie, zrozumienie i wnikliwe oraz celne spostrzeżenia.
Cieszę się, że mogłam chociaż Tobie w jakiś sposób pomóc tym artykułem 🙂

Ten artykuł zrobił na mnie ogromne wrażenie. Do tej pory rodzice cały czas mówili mi, aby zdobyć solidne wykształcenie i znaleźć dobrą pracę. O inwestowaniu to nie miałam żadnego pojęcia. A to jeden z kroków do większej zamożności. Ta koncepcja mi się lepiej podoba niż bogactwo. Co powinnam dalej zrobić?

Jagoda, zacznij DZIAŁAĆ! Po prostu zacznij, a zobaczysz co się podzieje 🙂
Zawsze możesz też skorzystać z kursów, szkoleń, czytać i spotykać się z ludźmi mającymi to inne spojrzenie.
Firma BiznesTUBE Sp. z o.o. oferuje sporo wiedzy online – może coś Cię zainteresuje: No i zapraszamy na spotkania z grą Cashflow (http://cashflowkrakow.pl/)

Problem wydawania więcej niż się w rzeczywistości ma, jest zauważalny również w moim otoczeniu. Najgorzej, że dotyczy też mojej rodziny. Nie mieszkam już z rodzicami, więc mniej to odczuwam, ale świadomość jest. Dlatego właśnie, by nie podążać śladami rodziców, od dawna dbam o swoje finanse i pilnuję oszczędności, staram się też w tym zakresie edukować męża. Małe sukcesy na tym polu już mamy i wiem, że gdyby zdarzyło nam się przez jakiś czas mieć problemy z pracą, o finanse martwić byśmy się nie musieli. Dla mnie taka poduszka finansowa to podstawa.

Chętnie przeczytałam ten artykuł, który dodał mi wiary i energii do działania – fajnie przedstawiona wiedza – oby więcej takich pozytywnych artykułów!

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

  • Polecana książka

    • książka Prawa sukcesu. Tom III i Tom IV (Wersja audio (Audio CD))