4 klasy aktywów – co warto wiedzieć

4aktywaAKTYWA

Witaj. Dziś nieco więcej a aktywach. Jak zapewne wiesz, w praktyce rozróżniamy cztery klasy aktywów, w które możemy inwestować. Podział ten obejmuje:

 1. Nieruchomości, które obejmują rynki lokalne i globalne. Mowa tutaj nieruchomościach niekomercyjnych (np. mieszkania czy apartamenty) jak i komercyjnych (np. magazyny, powierzchnie biurowe).
 2. Papiery wartościowe, do których zaliczamy akcje, obligacje, instrumenty pochodne, kontrakty terminowe, itd. Pamiętajmy, że Giełda Papierów Wartościowych to tylko jedno z licznych miejsc, w których możemy w te aktywa inwestować.
 3. Metale szlachetne i towary, w które można inwestować bezpośrednio (czyli fizycznie kupując dany kruszec czy towar) jak i pośrednio (chodzi mi tu o instrumenty wyceniane w oparciu o dany metal czy towar).
 4. Biznesy – od jednoosobowych działalności gospodarczych po wielkie firmy zatrudniające ponad 500 osób.

.

AKTYWA – RYNEK KAPITAŁOWY I ALTERNATYWNY

Istnieje także podział na inwestycje według innego kryterium:

 • Rynek kapitałowy, do którego zaliczamy wszelkiego rodzaju papiery wartościowe.
 • Rynek alternatywny (rynek inwestycji alternatywnych), czyli nie kapitałowy. Na tym rynku panują trochę inne reguły, a gama przedmiotów inwestycyjnych jest naprawdę imponująca. Nieruchomości, kruszce, towary i metale, sztuka, diamenty, wino i whisky inwestycyjne, stare samochody, konie, antyki, numizmatyka i filatelistyka, różnego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie wcześniej niewymienione… I tak dalej, i tak dalej… Ale to nie czas ani miejsce na rozwijanie tego wątku 🙂

Po co ten wstęp? Zachęcam Cię do lektury trzech artykułów, w których poruszam najważniejsze aspekty inwestowania w podstawowe klasy aktywów (papiery wartościowe, metale szlachetne oraz biznesy)  w odniesieniu do nieruchomości:

No to zaczynamy!

Artykuł znaleziono w Google pod hasłem:

 • jak inwestowac w aktywa
 • jakie aktywa kupić
 • najlepsze aktywa
 • najlepsze aktywa finansowe
 • papiery wartościowe co warto inwestować
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem trenerem firmy szkoleniowej BiznesTUBE Sp. z o.o. w zakresie inwestowania na rynkach alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem nieruchomości. Ponadto pokazuję jak zakładać i prowadzić działalność gospodarczą, motywuję i wspieram. Prowadziłam własną działalność w branży najmu nieruchomości, obecnie jestem współwłaścicielką i udziałowcem w firmach z branży szkoleniowej i rachunkowej. Mój warsztat to praktyczna wiedza, motywacja oraz osobiste doświadczenie w poruszanych zagadnieniach. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać." Możesz znaleźć mnie na: , Facebook i LinkedIn.
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

4 komentarze

 1. O zaczyna się ciekawy cykl artykułów – za chwilę zabieram się za czytanie pierwszego. Przypadkiem trafiłem na blog, szukając informacji o nieruchomościach…

  Odpowiedz
  • Witaj 🙂
   Cieszę się, że mogłam pomóc w jakiś sposób. Zachęcam do śledzenia poszczególnych części 🙂

   Odpowiedz
 2. Dzien dobry .
  Dopiero co zaczynam się uczyc na temat robienia biznesu i chciałabym się dowiedzieć w jakie aktywa zacząć inwestowc posiadając mala gotowke ale żeby jakikkolwiek dochod mieć po pol roku …Proszę o kontakt

  Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This