5 finansowych mitów, w które wierzymy

inteligencja finansowa

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań. By skuteczne realizować własne cele finansowe, należy spojrzeć na popularne przekonania dotyczące finansów z dystansem i obrać właściwą strategię działania. Im szybciej tego dokonamy, tym szybciej uda nam się zadbać o finansowe zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich bliskich.

Przekonań na temat finansów jest wiele. Część z nich jest prawdziwa, część zawiera niewiele prawdy, a wszystkie pozostałe warto jak najszybciej wyprzeć ze świadomości, gdyż mogą one bardzo niekorzystnie wpływać na realizacją naszych indywidualnych celów finansowych. O jakich konkretnie mitach mowa?

 #1 Nigdy nie będę bogaty

Rozumienie bogactwa bywa bardzo różne i dla każdego może zaczynać się od zupełnie innego pułapu kwotowego. W Polsce za osoby zamożne uznaje się tych, którzy zarabiają miesięcznie nieco ponad 7 tys. brutto. Obiektywnie rzecz ujmując jest poziom wynagrodzenia jak najbardziej osiągalny dla każdego. Jeśli nawet nasz indywidualny pułap bogactwa umiejscowiony jest znacznie wyżej, nigdy nie powinniśmy już na wstępie zakładać, że jego osiągnięcie jest czymś nierealnym. Tkwiąc w takim przekonaniu i nie podejmując jakichkolwiek działań, z góry skazujemy się na porażkę.

Trzeba być jednak przygotowanym na konieczność podjęcia określonych kroków, poczynienia pewnych wyrzeczeń i podjęcia ważnych decyzji. Czasem wystarczy zmiana pracy, czasem nieco śmiałości w negocjowaniu podwyżki, a innym razem sporo odwagi, by postawić pierwsze kroki w biznesie. Nawet, jeśli nam się nie powiedzie, nie poddawajmy się zbyt wcześnie. Warto podjąć kolejną próbę lub obrać inną strategię działania.

#2 Po co oszczędzać?

Powszechne, szczególnie wśród młodych ludzi, jest ostatnio przekonanie, że oszczędzanie nie ma większego sensu, że żyć należy tu i teraz. W związku z tym, odkładanie na przyszłość to strata czasu i pieniędzy. Tym bardziej, że nigdy nie ma pewności, że uda nam się dożyć emerytury. Co jednak w sytuacji, gdy nam się to uda? Zawsze warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć plan „B”. Średnia długość życia nieustannie się wydłuża, a perspektywy dotyczące przyszłych emerytur niestety nie napawają optymizmem. Już dziś mówi się o tym, że w przyszłości stopa zastąpienia wyniesie w najlepszym przypadku ok. 30%.

Co to oznacza? Konieczność utrzymania się na emeryturze za 1/3 obecnego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę rosnące z wiekiem wydatki na leki i opiekę medyczną, będzie to nieprawdopodobnie trudna misja. Warto zatem pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturę już dziś. Im wcześniej, tym lepiej. Odkładając zaledwie 300 zł na miesiąc przez okres 30 lat i przy założeniu średniorocznej stopy zwrotu na poziomie 3% zaoszczędzimy nawet 160 tys. zł!

 

#3 Lepiej kupić mieszkanie niż wynajmować

 

 

Polacy niezwykle chętnie kupują nieruchomości, gdyż dają im one poczucie stabilizacji, podkreślają status społeczny, a ponadto powszechnie uznawane są za bezpieczną lokatę kapitału. Do decyzji tej popychają nas również wysokie koszty wynajmu mieszkań, które nierzadko przewyższają wysokość miesięcznej raty. Wybierając kredyt hipoteczny wiążemy się wprawdzie z bankiem na długie lata, jednak po 15-30 latach nadchodzi wreszcie moment, kiedy mieszkanie staje się naszą własnością. Wynajmując przez taki sam okres wymarzone M2 lub M3 wydajemy co prawda tyle samo, jednak po rozwiązaniu umowy z właścicielem zostajemy z niczym.

Oczywiście nie jest tak, że wynajmowanie mieszkania jest zawsze złą opcją. Posiadanie mieszkania na własność istotnie ogranicza mobilność, co może skutkować odrzucaniem intratnych ofert pracy z innych regionów kraju czy świata. Nie bez znaczenia jest również to, że mieszkanie kosztuje. I to sporo. Mowa nie tylko o comiesięcznym czynszu, ale również o kosztach remontów i napraw, których na przestrzeni 15-30 lat przytrafi się nam co najmniej kilka. Do przedwczesnego mieszkania zniechęca również fakt, że potrzeby mieszkaniowe zmieniają się z wiekiem. Młody singiel nie potrzebuje zbyt dużego lokum, jednak po kilku latach jego sytuacja rodzinna może wyglądać zupełnie inaczej, a zmiana mieszkania niestety nie jest tak prosta jak zmiana samochodu.

#4 Oszczędni ludzie to skąpcy

Istnieje powszechne przekonanie, że ludzie oszczędni to skąpcy, co w zdecydowanej większości przypadków nie jest prawdą. Żyjąc ze świadomością posiadania tzw. poduszki bezpieczeństwa, czyli oszczędności pozwalających na pokrycie ok. półrocznych kosztów utrzymania, znacznie łatwiej o spontaniczne wydatki i cieszenie się chwilą.

Poczucie bezpieczeństwa finansowego jest niezwykle ważne, dlatego też warto unikać życia od wypłaty do wypłaty. Część z nas niewątpliwie zarabia na tyle mało, że odłożenie nawet niewielkiej kwoty jest trudne, jednak większość zdecydowanie może sobie pozwolić na oszczędzanie. Analizując strukturę wydatków szybko znajdziemy potencjalne oszczędności lub ewentualnie motywację do tego, by zwiększyć uzyskiwane dochody.

#5 Każdy kredyt jest zły

Przesadnie zadłużanie się i finansowanie długiem każdej zachcianki to skrajnie nierozsądne działanie. Korzystanie z kredytów wymaga przemyślenia i gruntowanego przekalkulowania przyszłych kosztów, jednak niestety wielu z nas o tym zapomina. Doskonale widać to na przykładzie młodych, którzy jak wskazują statystyki bardzo chętnie się zadłużają i mają przy tym ogromne problemy z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań. Oczywiście nie oznacza to, iż korzystanie z kredytów i kart kredytowych jest czymś niewłaściwym.

Przykładem „dobrego” kredytu jest kredyt hipoteczny. Zakup nieruchomości to z reguły ogromny wysiłek finansowy, którego udźwignięcie bez pomocy banku jest niezwykle trudne. Z uwagi na zabezpieczenie, jakim jest nieruchomość, jego oprocentowanie jest niskie na tyle, że angażowanie własnych środków nie zawsze jest rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia. Zwłaszcza, jeśli mamy okazję korzystnie zainwestować posiadaną gotówkę. Zdarza się, że oprocentowanie rzeczywiste kredytu hipotecznego jest niższe aniżeli oprocentowanie… lokaty bankowej.

Opieranie swoich decyzji finansowych na błędnych przekonaniach i powtarzanych mitach nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, stereotypy mogą okazać się niezwykle szkodliwe dla nas samych, naszych bliskich oraz podejmowanych przez nas decyzji. Zdecydowanie najrozsądniejszym działaniem w kontekście finansów jest kalkulowanie na chłodno. Odkładając emocje na bok i biorąc do rąk kalkulator, niewątpliwie popełnimy mniej błędów i szybciej zrealizujemy obrane cele finansowe.


Wpis gościnny 🙂


Natalia Olszewska

Mam na imię Natalia i na co dzień zajmuję się ekonomią i finansami. Praca jest moją pasją, więc realizuję się również przy tworzeniu tekstów na bloga ikalkulator.pl. Po pracy spełniam się jako mama i staram się uczyć się moje dziecko przedsiębiorczości od najmłodszych lat. Jest dla mnie inspiracją, dlatego uwielbiam przenosić język ekonomii na tematy codziennego życia.
Natalia Olszewska

Latest posts by Natalia Olszewska (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
1
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka Etat, biznes tradycyjny czy marketing sieciowy (Wersja elektroniczna (PDF))