4 kroki, jak przejść na emeryturę przed czterdziestką

inteligencja finansowa

Chcesz się dowiedzieć, jak przejść na emeryturę o wiele wcześniej?

Czy każdy z nas wie, jak przejść na emeryturę przed czterdziestką i jak dbać o finanse osobiste? Dziś zaczyna się nowy rok szkolny i miliony dzieci idą do szkoły, by zdobywać wiedzę. Tak sobie myślę, że kiedyś ukończenie dobrej szkoły wystarczało. Można było znaleźć dobrą pracę w dużej, solidnej firmie, przepracować w niej całe życie, a potem spokojnie przejść na emeryturę, nie martwiąc się o to, czy będziemy w stanie związać koniec z końcem. Na finansach nie trzeba się było znać.

Jednak czasy się zmieniły, ale edukacja nie. Próżno szukać w programie szkolnym zajęć w stylu „Zarządzanie własnym budżetem”. Za to o rozmnażaniu pantofelków uczą się wszyscy. Z całym szacunkiem do tych mikroorganizmów, naprawdę nieliczni korzystają z tej wiedzy na co dzień. A temat pieniędzy dotyczy każdego bez wyjątku i to praktycznie każdego dnia.

Wiara w to, że emerytura z ZUS zapewni bezpieczeństwo finansowe, jest obecnie niestety bardzo niebezpiecznym sposobem myślenia.

Mamy erę globalizacji i dziś o pracę konkurujemy z Azją. Dlaczego? Wielkie korporacje, dające prace tysiącom albo i milionom osób, przenoszą swoje oddziały tam, gdzie jest tańsza siła robocza, gdzie mają niższe koszty produkcji. Co raz słyszymy w wiadomościach o protestach w różnych krajach w związku z zamykaniem fabryk i przenoszeniem ich do innych regionów świata. A z Azją konkurować nie jest łatwo.

TVN CNBC wyemitowała bardzo ciekawy program na temat Chin. Słyszało się, że mają niskie zarobki, ale że aż tak niskie… Okazuje się, że pensja Chińczyka to ok. 80 USD (ok. 250 zł) na miesiąc, a pozwala mu utrzymać siebie i rodzinę mieszkającą na wsi… Trudno konkurować z takim wynagrodzeniem.

Niewątpliwą przewagą rynku krakowskiego jest ogromna ilość osób znających języki obce – przyciąga to do nas mnóstwo zagranicznych korporacji. Zarządy globalnych firm wychodzą z prostego założenia – po co płacić wysoką gażę np. Francuzowi, skoro możemy zatrudnić Polaka biegle mówiącego po francusku? Pytanie tylko, jak długo będziemy atrakcyjnym rynkiem.

Już obecnie zagraniczne przedsiębiorstwa, mające swoje oddziały w Krakowie i okolicach, zadania wymagające znajomości tylko języka angielskiego, przekazują do swoich oddziałów ulokowanych w Indiach.

Czy można wobec tego jakoś się zabezpieczyć przed tańszymi pracownikami z innych krajów?

Można zdobywać wiedzę i stawać się coraz lepszym specjalistą w swojej dziedzinie. Jednak stanowisk kierowniczo-specjalistycznych jest znacznie mniej niż tych, które nie wymagają, aż takiej wiedzy i umiejętności. Ciężko jest dziś „zabezpieczyć” swoje stanowisko pracy.

Warto więc pomyśleć o tym, aby nie stanowiło ono naszego jedynego źródła dochodów. W końcu jednym z najważniejszych powodów, dla których pracujemy jest to, że w zamian otrzymujemy środki na swoje utrzymanie. Czy zatem trzeba się rozglądać za dodatkowym etatem? Nie. Czas zawsze mamy ograniczony.

Chodzi więc o to, żeby zacząć pracować nad innymi źródłami swojego dochodu. Takie działanie sprawi, że będziemy zarabiać więcej, mieć więcej wolnego czasu i poczucie większej niezależności finansowej.

Kluczem do bezpieczeństwa finansowego w dzisiejszych czasach jest taki dochód z inwestycji, który pozwala nam się utrzymać, nawet jeśli – odpukać – stracimy pracę. Gdy zbudujemy sobie takie dodatkowe źródła dochodu, wtedy możemy śmiało powiedzieć, że zapewniliśmy bezpieczeństwo finansowe sobie i swojej Rodzinie. Aby tego dokonać, trzeba zmienić sposób myślenia z „wiedza finansowa nie jest mi potrzebna” na „chcę wiedzieć, jak najwięcej o finansach, aby zwiększyć swoje dochody”.

Albert Einstein powiedział kiedyś, że szaleństwem jest „robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Warto wziąć te słowa pod uwagę.

Naszą emeryturę zapewnią nam dodatkowe źródła dochodu, wypracowane przez nas, np. własny biznes.

Ich zadaniem jest zapewnić nam naszą własną emeryturę, kto wie, może nawet tą wcześniejszą? Dużo się ostatnio mówiło o zmianie systemu emerytalnego i o podnoszeniu wieku przechodzenia na zasłużoną emeryturę. Już obecnie mało kto jest zadowolony z poziomu swoich dochodów po przepracowaniu tych kilkudziesięciu lat, a jak wynika z badań ING: 58 % Polaków nie wierzy w to, że gdy przejdzie na emeryturę, ich sytuacja finansowa zabezpieczy im taki sam standard życia, jak osobom, które już osiągnęły wiek emerytalny.

Czyli teraz wysokość emerytury jest przeważnie niezadowalająca, a ma być jeszcze gorsza? Szacunki GUS zdają się potwierdzać tą tezę: w 1960 r. na 1 emeryta przypadało 8 pracujących, w 2010 r. już tylko 3, a przy obecnych przewidywaniach, co do struktury demograficznej Polski, w 2060 r. na 1 emeryta przypadałaby 1 osoba pracująca…

A jakby tak wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zadbać o takie dochody, które zapewnią życie w dostatku i to znacznie wcześniej niż stanowi ustawa o systemie emerytalnym? Może w wieku 60 lat? A może po 50-tce? A co powiecie na „emeryturę” w wieku 40 lat?

Moja emerytura – jak ją maksymalnie zwiększyć?

Odpowiem: edukacja finansowa. Dzięki niej będziesz wiedzieć, jak przejść na emeryturę znacznie wcześniej. Zachęcam do tego, aby każdy wziął sprawy w swoje ręce. Nie oglądajcie się na państwo, czy na pracodawcę, ale sami zadbajcie o swoją finansową przyszłość i godne życie na emeryturze.

W dzisiejszych czasach bycie osobą przedsiębiorczą, to już nie wybór, ale wręcz obowiązek. Wiele osób zadaje mi pytanie: „w co inwestować?” – odpowiem za Benjaminem Franklinem: „Inwestycja w wiedzę zawsze przynosi dobre odsetki”.

Ludzie szukają gotowych odpowiedzi, przepisów na sukces. Rzecz w tym, że nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, gdyż zbyt wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę. Wszystko w głównej mierze zależy od naszego poziomu wiedzy. Np. mogę powiedzieć, że inwestowanie w złoto jest dobrą inwestycją. Ale jeśli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy co i gdzie kupić, na co zwracać uwagę itp. to może sporo stracić i dla niego to nie będzie dobra inwestycja. Moja rada jest taka:

  • Zorientuj się w szerokim wachlarzu możliwości inwestycyjnych, sprawdź jak wiele opcji oferuje dziś rynek.
  • Wybierz to, co Cię interesuje, poczytaj na ten temat.
  • Jeśli tylko możesz – pójdź na szkolenia inwestycyjne z tego tematu i dowiedz się od eksperta, na jakie istotne szczegóły trzeba zwracać uwagę i jak można zminimalizować ryzyko.
  • Porozmawiaj z ludźmi, którzy już się tym zajmują i dopiero wtedy sam zainwestuj, najlepiej małą kwotę, aby zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Weź sprawy w swoje ręce!

Życzę wielu finansowych sukcesów i wysokich dochodów na emeryturze i to tej znacznie wcześniejszej!

Obserwuj

Patrycja Curyło

Architekt biznesów, trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Specjalizuje się w budowaniu firm od podstaw, nową aranżacją już istniejących przedsiębiorstw i optymalizacją modeli biznesowych. Uwielbia inspirować i odkrywać talenty. W dwóch słowach: doradza przedsiębiorczość 🙂 Z zamiłowania do odkrywania nowych miejsc i kultur podróżuję po świecie, a z pasji do muzyki skończyła dodatkową szkołę muzyczną. Możesz znaleźć ją na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

  • Polecana książka

    • książka Biznes XXI wieku (Wersja drukowana)